Bugun...
SON DAKİKA

Hamas, Gazzeli gençlere askeri eğitim veriyor

facebook-paylas
 Tarih: 25-07-2019 17:09:14

Hamas, Gazzeli gençlere askeri eğitim veriyor

Acil durumlarda ateş hattını aşabilmek için yapılan bir tatbikat Ebu Bilal yüksek sesle “Dikkat et, ateş sana yaklaşıyor” diye bağırarak yanan bir lastikten kaçan 10 genci uyarıyordu. Lastikten kurtulduktan sonra karınları üzerine yerde sürünmeye başlayan gençler, ellerindeki tahtadan yapılma maket silahlarla dikenli telleri geçerek diğer arkadaşlarının oluşturduğu sıranın en sonuna geçtiler.
Bu sahneler, Gazze Şeridi’nde günlük olarak tekrarlanıyor. Hamas’ın silahlı kanadı olan Kassam Tugayları tarafından 5 yıl önce başlatılan “Tala’i et-Tahrir” (Kurtuluş Öncüleri) eğitim kamplarına katılımlarının bir parçası olarak 18 yaş altı gençlere hafif eğitimler veriliyor.

 

Hedefler ve deneyimler

 

Kurtuluş Öncüleri kampları Sözcüsü Ebu Bilal’e göre kamp fikri, Gazze Şeridi’ndeki gençleri çekip onları 3 alanda eğitmeyi hedefliyor. Bu alanlardan ilki, askeri ve bedensel eğitim. Bu eğitim fiziksel yapının güçlenmesine yönelik olarak veriliyor. Güvenli ve emniyetli bir şekilde kullanmayı, kendini savunmayı ve bedensel dayanıklılık egzersizlerini içeriyor.
İkincisi, sivil savunma ve ilk yardım alanı. Bu alanda gençlerin gönüllü ve insani yardım çalışmalarında beceriler kazanmaları amaçlanıyor.
Üçüncü ve son alan ise, davranışlara yönelik eğitim. Bu çerçevede gençlerin hoşgörü, işbirliği ve sorumluluk bilincinin yanı sıra fikirsel ve güvenlik bilincinin de geliştirilmesi hedefleniyor.
Independent Arabia’dan İzzettin Ebu Ayşe’nin haberine göre Kurtuluş Öncüleri kampları, okullar yaz tatiline girdiğinde başlıyor ve isteyenler kayıt olabiliyor. Eğitimler camilerde veya Kassam Tugayları’na ait askeri bölgelerde veriliyor.
analist Husam ed-Decni konuya ilişkin değerlendirmesinde, eğitimleri Hamas’ın İsrail’e gönderdiği bir mesaj olarak nitelendirdi. Denci’ye göre Hamas bu yolla İsrail’e, güç ve gençlerin yeteneklerinin denetimi altında olduğu mesajı veriyor.
Bununla birlikte Hamas, gerçekten de Kurtuluş Öncüleri kamplarındaki katılımcıların yaşlarına uygun askeri ve fiziksel eğitim konusunda uzman, çok sayıda yetenekli eğitimciye sahip.
Kassam Tugayları’nın genç nesle yapmaya çalıştığını belirten Ebu Bilal, bunun Filistin davasına yönelik sorumluluktan kaynaklandığını vurguladı.

 

Kamplara büyük ilgi


Kassam Tugayları liderlerine göre bu yıl kamplara çok büyük bir katılım oldu. Independent Arabia tarafından elde edilen verilere göre Kurutuluş Öncüleri kamplarına kayıt için 26 bin genç başvurdu. Kampa katılan gençlerin hayatın baş döndürücü meşguliyetlerine kapılmadıklarını vurgulayan Ebu Bilal, bu verilerin Gazzelilerin Filistin davasından tasfiyesinde yer alanlara verilmiş bir cevap olduğunu düşünüyor.
Aslında Gazze’de baş döndürücü meşguliyetlerin olduğunu söylemek zor. Genellikle insanlar, siyaset ve silahlı grupların ne ölçüde geliştiğiyle ilgileniyorlar. Bu durum, yaz tatilinin gençlerin becerilerini geliştirmek için kullanılması gerektiğini belirten siyasi analist Decni, tarafından da vurgulandı. Ancak Gazze’deki işsizlik, bolca bulunan boş vakit ve seyahat edilememesi gibi kötü koşullar, silahlı grupları askeri yeteneklerin geliştirilmesine odaklanmalarını sağlıyor.
Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia kaynaklı haberinde kampların düzenlenmesine yönelik fikir ilk kez, Hamas’ın 2006 yılındaki seçimleri kazandıktan sonra Gazze’nin yönetimini devralmasının ardından 2008 yılında ortaya atıldı. Ancak, belirgin bir sebep olmadan uzun bir süre hayata geçirilemedi. Ancak 2015 yılında fikir yeniden gündeme geldi.
 

Diğer


Hamas bu kampları organize eden tek değil. Bununla birlikte İslami Cihad, birden fazla kamp kurmaya çalışıyor.
İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Musab el-Barim’e göre bu kamplar eğlenceli aktivitelere ve gençlerin boş zamanlarını doldurmaya yönelik. Bu yüzden askeri bir yönleri yok.
Buna karşın İsrail, İslami Cihad Hareketi’ni kamplarını daha çok aşırılık için düzenlemekle suçluyor. Ancak bu kampların milli meselelere yönelik farkındalığı artırmaya çalıştığını söyleyen Barim, katılımcıların bir takım beceriler kazanmanın yanı sıra çiftçilere yardım etmek ve sokakları temiz tutmak gibi birçok toplumsal değerlerine dair bilinçlendirildiğini kaydetti.


Mesajlar

 

Bu yıl ki gençlik kampları, Gazze ile İsrail arasındaki sınırdan 500 metreden daha az bir mesafeye kuruldu. Ebu Bilal, buranın İsrail’e yeni siyasi ve askeri mesajlar vermek için seçildiğine işaret etti.
Kamplarda her biri 15 kişilik ve her birinde birkaç öncünün bulunduğu çadırlar bulunuyor. Bununla birlikte her biri 150 kişilik olan, isimlerini Filistin köylerinden alan ve başlarında 5 deneyimli eğitmen bulunan gruplar, haftanın 6 günü eğitim alıyor. Öte yandan Kassam Tugayları gençlere verdikleri hazırlık eğitimlerinin ardından ikinci aşamaya geçtiler.


Decni’ye göre, İsrail dini okullarıyla karşılaştırıldığında İsrail okullarındaki terörizm, Araplara yönelik nefreti körükleme ve Filistinlilere karşı işlemeye teşvik etmenin yanı sıra okuldakilerin genellikle silah taşıyor olması gerçeğiyle bu kamplar arasında büyük fark bulunuyor.
Bununla birlikte İsrail’de zorunlu askerlik uygulaması var. Ancak gençlik kampları farklı bir yapıya sahip. İsrail’deki zorunlu askerlik uygulamasının gençlerin yetiştirilmesiyle karşılaştırılamayacağını vurgulayan Decni, askeri güç ve eğitim kalitesi açısından arada oldukça açık bir fark olduğunu belirtti.

  Bu haber 93 defa okunmuştur.   Editör: Harun Ceylan
Etiketler
  Kaynak: fetih medya

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA Haberleri
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
YUKARI YUKARI