Bugun...Terör Devleti ABD tarafından yayımlanan Terörizm 2017 Ülkeler Raporunda Fetö ve YPG detayı!

250 yıllık tarihi yüzkarası olaylarla dolu olan (ABD'nin) "Terörizm 2017 Ülkeler Raporu'nun Türkiye bölümünde FETÖ'den bahsedilirken, geçen yıl raporda yer alan terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG ile ilgili bölümü rapordan çıkarıldı.

facebook-paylas
Güncelleme: 20-09-2018 20:45:32 Tarih: 20-09-2018 18:32

Terör Devleti ABD tarafından yayımlanan Terörizm 2017 Ülkeler Raporunda Fetö ve YPG detayı!

WASHINGTON 

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Terörizm 2017 Ülkeler Raporu'nun Türkiye bölümünde Fetullahçı Terör Örgütünden (FETÖ) bahsedilirken, geçen yıl raporda yer alan terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG ile ilgili bölümü rapordan çıkarıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, her yıl açıkladığı terörizm ülkeler raporunun 2017 yılına ait versiyonunu yayımladı.

Raporun Türkiye bölümünde, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da "Türkiye'nin FETÖ'yü terör örgütü olarak tanımladığı" belirtilerken, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için "din adamı" ifadesi kullanıldı.

"Türkiye'nin terörle mücadele çabalarının FETÖ'ye yönelik soruşturma nedeniyle etkilendiği" iddia edilen raporda, FETÖ soruşturmaları dolayısıyla yapılan bazı operasyonlar üstü kapalı olarak eleştirildi.

 ABD kendi çıkarlarına göre Mezopotamy (Orta Doğu) da işler yapmaya çalışıyor. YPG/PYD ye 100'lerce tırı sen neden gönderdin diye sormak lazım ? İŞİD ile savaşacaklar diyorlar ama İŞİD küçücük bir bölgeye sığınıp kalmış tabiri caizse bir sıkımlık işi var. Şunu da söylemek gerek İŞİD'i kim kurdu ? Bunu da başka bir zaman tartışmak gerekir ? 

YPG ile ilgili ibareler çıkarıldı

Türkiye’nin içeride PKK, dışarıda da DEAŞ ile mücadele ettiği vurgulanan raporda, geçen yıl "Türkiye'nin YPG'yi PKK'nın uzantısı olarak gördüğü" şeklindeki ibarelerin bu yılki metinden çıkarılması dikkati çekti.

Raporda, Türkiye'nin 2017 yılında DEAŞ'a karşı düzenlediği ve 3 bin 60 DEAŞ militanını öldürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı, koalisyona olan katkısı ve hava sahasını açmak suretiyle özellikle DEAŞ'e büyük darbe vurulmasıyla uluslararası terörle mücadelede aktif bir rol aldığına vurgu yapıldı.

Türkiye'nin, DEAŞ'e katılmak için ülkeye giriş yapmak isteyen 145 ülkeden toplam 53 bin 781 kişiye ülkeye giriş yasağı getirdiği ve terör gruplarıyla iltisaklı olduğu tespit edilen 5 bin 446 kişiyi sınır dışı ettiği aktarıldı.

 Türkiye her daim Terörle ve yandaşlarına karşı savaşıyor. Ancak ülkemizi bölmek isteyen ve kurulduğu bugünden itibaren 241 yılının 224'ünü savaşta geçiren bir ülke Terör Listesi hazırlıyor. Bunlara dikkat etmek lazım. 

Terör saldırıları dünya genelinde  23 azaldı

Terör grupları tarafından yapılan terör saldırıları hakkında da bilgi verilen raporda, dünya genelinde gerçekleştirilen terör saldırılarının yüzde 23 oranında azaldığı bildirildi. Raporda, söz konusu düşüşün Irak'ta sıkça saldırılar düzenleyen DEAŞ'in büyük oranda yenilgiye uğratılmasından kaynaklandığı ifade edildi.

Rapora göre terör saldırılarından ortaya çıkan can kayıpları da yüzde 27 oranında azaldı.

ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından düzenlenen operasyonlar sonucu DEAŞ ve El Kaide gibi terör gruplarına karşı büyük ilerleme kaydedildiği anlatılan raporda, dağılan bu grupların yapılan askeri operasyonlara karşı daha hazırlıklı hale gelmek için yeni koşullara uyum sağladıkları savunuldu.

Terörü destekleyen ülkeler bölümü

Raporun "Terörizmin Devlet Sponsorları" bölümünde İran, Sudan, Suriye ve Kuzey Kore'nin "terör sponsoru" kategorisinde yer aldı. Raporda, Kuzey Kore'nin nükleer silahlarla bölgeyi ve komşularını tehdit etmesinin yanı sıra başka ülke sınırlarında suikastlar düzenlettiği ileri sürüldü.

Raporda İran için ise "1984'ten beri terör destekçi ülke olarak belirlenmiş olan İran, Lübnanlı Hizbullah ve Gazze'deki terör gruplarının yanı sıra, Suriye ve Irak'taki çeşitli grupları destekleyerek 2017'de de terör bağlantılı aktivitelerine devam ediyor." değerlendirilmesinde bulunuldu. 

Time Analiz Olarak Sormak İsteriz:

ABD Terör bağlantılı devletleri yukarıdaki gibi açıkladı ama kendisi bugüne kadar işgal ettiği ülkelerde 10.4 trilyon dolarlık harcama yaptı. Bu paralar 2015' e ait 2015'den sonra harcadığı para %100 arttı. Bu paralar nereye gidiyor ? Özel Askeri birliklere mi ? İşgal ettiği devletlerde ki terör gruplarına mı ? Bu soruların cevapları bulmak çok kolay sadece etrafınıza bir göz atın ve perde arkasında yaşanan gerçekleri araştırın. Timeanaliz olarak, ABD'nin her her yıl düzenlediği bu terör listesinin biz Müslümanlar için bir ehemmiyetinin olmadığını, aksine ABD'nin esas terör destekçisi olduğunu söylemek isteriz. Biz biliyoruz ki Amerika FETÖ ve PKK'yı mecbur kaldığı için göstermelik olarak terör listesinde gösteriyor. Türkiye halkı tarafından bilinmektedir ki Amerika, FETÖ ve PKK'nın kadim dostudur ve bu örgütler onların destekledikleri örgütlerin yanında devede kulak kalır. 

"Bize sunulanı kabul etmeyelim. Sunulan şeyin ne olduğunu ve bize ne gibi çıkar sağlayıp sağlamadığını araştıralım".

 Editör: Serhat Akarsu
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AVRUPA Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARA
YUKARI YUKARI