Bugun...
SON DAKİKA

Mezar ve İzzet Orantısı

 Tarih: 11-04-2019 07:26:00  -   Güncelleme: 11-04-2019 12:14:00
Hakan Cahit Çiftçi

Geçen hafta çocuklarla şehrimizin Mezarlığını ziyaret ettik. “Selamun aleyküm ey ehli kubur” diyerek girdiğimiz mezarlıkta büyük değişimler vardı. Bütün mezarlar düz bir hal aldığı gibi üzerlerindeki şaşalı demir çerçeveler ve mermer sütunlar kaldırılmış başlarında sadece yatan kişinin ismi, doğumu ve ölüm tarihi olan basit bir kitabe kalmıştı.


Dünya ne kadar da değişti dedim kendi kendime. Yıllar önce mezarların böyle olması gerektiğini 
söylediğimizde bizi Vahhabi diye suçlayan insanlar yerel makamlara geldiğinde belki göze hoş 
görünsün veya demir, mermer kirliliğinin önüne geçmek için bunu devlet imkanıyla yapınca adları ve lakapları Vahhabi olmuyor..


Mezarlığın içlerine doğru ilerledikçe mezar taşlarının dahi üzerlerine yazılanlara itiraz edercesine  çatladığını müşahede edebiliyorduk.


“Emekli yüzbaşı ve 1. noter vekili bilmem kim “
“İş Bankası Müdürlerinden Nazmi Faize”
“TCDD baş makinisti falan filan”


Allahu Ekber. Bu metinleri vasiyet eden veya onlardan bağımsız son nefeslerinden sonra kendince halen makam mevki vurgusu yapan yakınları neyin peşindeler neyin kafasını yaşıyorlar, amaçları neydi anlayabilmiş değilim.


Geçici Dünya makamları ve rutbeleriyle ahiret yolunda şeref arayanlar ne bu dini nede bu dinde şeref sahibi olmanın yolunu giderayak anlayabilmiş değiller.


“Her kim şan ve şeref istiyorsa bilsin ki, şan ve şeref bütünüyle Allah’a aittir. Güzel sözler ancak ona 
yükselir. Salih ameli de güzel sözler yükseltir.(..) Fatır 10 

Ayette geçtiği üzere Şan, şeref ve izzet arayanlar bu aradıklarına sahip olmak istiyorlarsa Allah’ın  dinini, Resulünün Sünnetini ve müminlerin yolunu yol edinmek zorundalar.

Ömürleri boyunca Allah’ın hükümlerine ters miras, ticaret, veraset hukukunun icraatlarını kasıla kasıla onaylayan insanlar bunun hesabını ahirette vermeyeceklerini mi sanıyorlar.?


Ömürleri boyunca Allah’ın “faiz alanlara savaş açtım “dediği faiz cürümlerinin başında müdürlük 
yapan insanların utanmadan bunu birde mezar taşlarına nakşetmelerini Allah sormayacak mı  sanıyorlar? 


Ve Peygamber Aleyhisselamın;
Ebu’z-Zubeyr’in Cabir yoluyla Peygamber (sav)’den naklettiği bir rivayet şöyledir:
“Resûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem ‘Ribâyı/fâizi yiyene, yedirene, (sözleşmesini) yazana, şâhidine lânet etti ve ‘Onlar müsâvîdirler/eşittirler.’ Dedi.” (Müslim, Musakaat, 19 (106/1598

Dediği hadisi bilmezler mi? Sadede bu işin başındaki müdürüne değil yazısını yazan katibine dahi  Allahın lanet ettiğinin haberini bilmezler mi? 


Bilirler elbet bilirlerde, tecaül ü arif yaparlar (yalandan eşek olma sanatı)  İlerledikçe garip şeylerle karşılaşmaya devam ediyorduk. Benim küçük evlat yerden merakla birşey aldı eline.

Nedir o yavrum dedim? Bu nedir Baba diye soruyla karşılık verdi bana. Meğer elindeki bir  kurusıkı mermisinin kovanıymış.

Geceleri gençlerin buralara gelerek atış talimi yaptığını, hatta oralara kadın getirip zina ettiklerini, içki  içtiklerini duymuştum.


Allahu Ekber, SubhanAllah.. 
Görüyorsunuz değil mi? Kalpte iman ve takva kalmayınca herkesin geceleri korkarak yaklaştığı 
yerlerde şeytan adamlara nasılda cesaret eşliğinde günahlar işletiyor. İnsan şirazenin ayarını bir kere 
kaçırmayı versin. Artık şeytanın ücretsiz askeri olup çıkıyor. 


Bizim gidip ibret aldığımız yerde, şeytanın dostlarının sol taraflarındaki defterleri kabarttığını görüyoruz.

 Bir zamanlar İslam hilafetinin beşiği olan, halkının takvayı ve imanı en derinden yaşadığı bu topraklara tekrardan kendi dinini hakim kılması için bizlere akıl, izan ve iman nasip etsin Rabbimiz.

  Bu yazı 372 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI