Bugun...
SON DAKİKA

Osmanlı'da Çocuk Olmak

 Tarih: 21-07-2019 15:07:00  -   Güncelleme: 21-07-2019 15:23:00
Hakan Cahit Çiftçi

Allah celle bizlere kendisini tanıtırken; "Alemlerin Rabbi" tamlamasını kullanır.

Evet Allah celle , Alemlerin Rabbi. Peki bu alemleri say bakalım Hakan bey? deseniz; Dünya Alemi, insanlar Alemi, cinler Alemi, hayvanlar alemi der ve kalırım. Aslında bu saydıklarımda Dünya alemi başlığı altında toplanır zaten.

 

Ee o zaman bizim bilmediğimiz binlerce belki daha fazla Alem var ve Allah celle bu alemlerinde Rabbi.
Rabb kavramına girmeden devam ediyorum..
Peki binlerce alemde hayata tutunma ihtimalimiz varken, Allah celle bizim Dünyada yaşamamızı murad etmiş demekki. Şükürler olsun. Ondan gelene amenna..
O vakit insanın elinde olmayan cinsiyet, rızık, doğum ve ölümden sonra insanoğlunun hangi alemde hayata başlayacağınında yine kendi elinde olmadığını anladım.

 

İnsan Dünyaya geldiğinde, iyi ve kötü, güzel ve çirkin, dost ve düşman gibi zıt kavram ve etkenleri öğrendikten sonra Anne ve Babası, çevresi ve yakın akrabasının kültürü ne ise onunla harmanlanıp bulunduğu toplumun şeklini alır/alıyor.

Derler ya; "coğrafya kaderdir" şimdi düşünelim; bizlerin Osman bey döneminde Dünyaya geldiğimizi. Gözümüz açılmış Anne ve Babamız bize her akşam yemekten önce dua yaptırıyor. Besmele ile başlıyor, hamd ve şükürle sofradan kalkıyoruz. Yatsı namazını Ailecek kılıp, elektrikli olmayan ışıkları söndürüyor, başınızı yastığa koyduğunuzda ya moğollara ve Bizansa karşı zafer elde edecek bir asker olmayı yada cesur bir askerin helali olmayı hayal ederek uykuya dalıyorsunuz.

 

Yatsı namazını kılıp yattınız uyudunuz. Sabah namazı için Anneniz başınıza gelmiş size kıyıyor. Oysa küçüksünüz nasılda kıyıp uyandırıyor tatlı uykunuzdan? Zeki ve merhametli Anne o Anne işte. Yavrusunu ateşe atmak istemeyen Anne o Anne işte. Allah onlardan razı olsun. Onlar o gün o bebelere kıyıp namaza kaldırmış olmasaydı Osmanlı beyliği ne devlet olabilir ne de Bizansı yerle yeksan edebilirdi.
İman herşeydir, iman herşeydir. İman imkanları doğurur. Çünkü dostu Allah olanın imkanı bitmez. 

 

Annenizle namaza veya Babanızla mescide gittiniz. Ne mükemmel bir ortam ne müstesna bir topluluk. Herkes düşmanını biliyor. Allahtan yardım ve destek istiyor. Şirk yok, günahlar varsa da gizli saklı.. Sürekli tövbe, sürekli bağışlanma isteği.

Namazdan sonra imam Allahın kitabından ayetler okuyup vaazı nasihat ediyor. Resulullah ve sahabeden örneklerle süslüyor sohbeti. Ve sohbetle ilgili Babaya ardı arkası kesilmeyen sorular. 
Sohbet ev yolunda yeni bir sohbetin ilmeğini çözüyor. Aman Allahım Anne de kızıyla hanım sahaberi konuşuyor.
Allahın yardımı Allahın dinine yardım edenlerin üzerinde. Öyle ki koca Bizans küçücük beylikten çekiniyor. Çünkü Allah kafirlerin gözüne onları kalabalık ve güçlü gösteriyor.
Kalpler Allahın elinde değil mi? Düşmanının gözünde İmanın kadar cürmün var işte.

 

Kuşluk vakti bütün çocuklar mektebi sübyana. Arapça, hadis, tecvid, siyer, kuran ezberi. Daha önemlisi dersin sonunda imamın yaptığı sohbet.
6 yaşındasınız ve sizi kimin neden yarattığını düşmanlardan kurtaracak olanın yalnızca Allah olduğunu. Bütün Dünyanın size kötülük yapmak istediği halde Allah izin vermezse bunun olmayacağını öğreniyorsunuz. Allahın mutlak hakim ve otorite olduğunu 5- 6 yaşında öğreniyorsunuz. Bütün dünya Bizans olsa neki? Bütün Asya Moğol dolsa neki? Allahın izin verdiği kadar zarar verebilirler size. Bu altın anahtarla 5 yaşında açmışsınız emperyalizmin kilidini.! 20 yaşında hangi çılgın zincir vuracakmış şaşarım..
Ölüm mü? Güldürmeyin lütfen.. Onlar kafirlerin dünyayı sevdiği kadar ölümü sevdikleri için kazandılar zaferleri.

 

Zaman makinesine kim dokundu..!


Birden 2019 senesine geldik. 5 yaşındasınız Ana okulu diye bir mekteb i sübyan çıkmış. Yapbozlar var. Duvarda kurtarıcı kişinin resimleri, Annesinin, Babasının vs.. Sürekli oyun oynanıyor. Çizgi film izleniyor. Paylaşma alışkanlığı çok önemli. Öğretiliyor.
Şiirler,şarkılar, türküler tamda düşmanlarımızın istediği eğitim..
Sahi düşmanımız kimki? Amerika mı?, Avrupa mı? Şu yıktığımız Batı Roma imparatorluğunun devamı?
Peki bu düşmanlar gelip baksa bizim Anaokuluna mutluluktan havalara uçmazmı?

 

İlkokula geçtik. Kız erkek karışık. O yaşta aşk mektupları ceplerden, çantalardan çıkıyor. Subhanallah. Kuranı Kerim seçmeli. Kimse seçmiyor. Seçenler de liseye kadar yüzünden okumayı başarsa, tecvidi anlamıyor.
Çünkü okul çok renkli. Öğretmenin başı kapalı. Hörgüçlü, renkli örtüsü, vücut hatları hat safhada belli. Elinden telefon düşmüyor. Düşse 10 bin lira büyük zarar.

Oku, oku, oku liseyi bitir. Köydeki çoban (kesinlikle gurur duyuyorum) YKS birincisi olsun, her imkanı sunduğun sıpa barajı aşamasın.. Eğitim sistemi çökmüş.

Getirin şu zaman makinesini Asr-ı saadete uçmak istiyorum.. Allah Resunünün ayaklarına yapışmak, hüngür hüngür ağlamak istiyorum.

  Bu yazı 361 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI