Bugun...
SON DAKİKA

Kendinizi Tehlikeye Atmayınız Gençler!

 Tarih: 22-03-2019 08:02:00  -   Güncelleme: 22-03-2019 08:15:00
Harun Çetin

Şeriatı tahrif etmenin yollarından biri de, "bu zahiridir aslolan başkadır, bâtın daha mühimdir" diyerek İslam'ın rukûnlarını tevil ile iptal etmeye çalışmaktır. 

 

Bugünlerde sıkça rastladığımız bir durumdur. Biraz dini kitap biraz felsefi kitap biraz tasavvufi kitap biraz edebi kitap biraz ideoloji ve düşünce kitabı okuyarak, azıcık malumatla çokça hüküm vermek ve çok büyük iddialarda bulunmak maalesef bazı genç kardeşlerimizin zihnini esir almış durumdadır ve maalesef zararları sadece kendilerine değil çevrelerine de olmaktadır. 

 

Şeriatın haram veya mekruh veya müfsid gördüğü işleri "aman ne var canım bunda, abartmaya gerek yok hocam, zaten burada mânâ başka" diyerek tevil ederek ahkamı, ulemayı, müktesebatı inkâr etmiyorum dese de hiçe sayarak, boşa düsürerek gayretullaha dokunduğunun da farkında değildir. Bir âlimin veya sûfinin sözünü olarak, bağlamından çıkararak, kocaman hükümler inşa ederek, menhecin bütününe vâkıf ve tabi olmadan ancak müflislerden olunur. 

 

Yani ilim deyince, ahkam deyince bu kardeşlerin ne anladığını bilmiyorum ama, usul ile söylersek 'Kur'an ve Sünnet menbaından, icma ve kıyas mehazından, Rabbanî âlimlerin kaleminden ve dudağından dökülen şeydir'. Tahfif ve istihza asla caiz değildir. Düşünün, bazı kardeşler bazı meselelerde birşey naklederken veya sorarken o kadar rahatlar ki, Allah'ın gazabı veya muradı hiç umurlarında değil. 

 

"Ya hocam müzik niye haram olsun ki, kızlarla görüşmek niye haram olsun ki, çok saçma" tarzında kulaklarımıza duyduğumuz bazı İslamcı kardeşlerin sözleri. 

 

Diyelim ki, hakkı arama ve gönülde kendisinin inandığı şeyin hakikat olduğunu ispat çabası var, ama yine de yol bu değildir. Çok çok tehlikeli şeyler bunlar. Günah başka, lakin nefsin isteklerini dine tasdik ettirme ve şöhrete edebi feda etme bambaşka bir hâldir. Hafizenallah...

  Bu yazı 1563 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI