Bugun...
SON DAKİKA

Allah İçin Var Olmak ve Hayra Niyet Etmek

 Tarih: 05-04-2019 07:45:00  -   Güncelleme: 05-04-2019 07:46:00

Müslümanlar olarak birtakım amellerde ve işlerde bulunup Allah’ın cehenneminden uzaklaşıp cennetine girmek için bir mücadele gayretinde bulunuyoruz.

Bu ameller şayet Allah için olmayıp yanına başka şeyler karışırsa başımızın belası olacak. Amel edin diyor Allah evet, ama bu ameller bir ruh, bir azim ve gayret üzere olmalı.

Allah (subhanehu ve teala) buyuruyor ki:
وَمَٓا اُمِرُٓوا اِلَّا لِيَعْبُدُوا اللّٰهَ مُخْلِص۪ينَ لَهُ الدّ۪ينَ حُنَفَٓاءَ وَيُق۪يمُوا الصَّلٰوةَ وَيُؤْتُوا الزَّكٰوةَ وَذٰلِكَ د۪ينُ الْقَيِّمَةِۜ (Beyyine,5)

“Onlar yalnızca hanifler olarak dini Ona has kılarak Allah’a ibadet etmekle, namazı kılmakla ve zekatı vermekle emrolunmuşlardır. İşte dosdoğru, kavîm din budur.” 


Kardeşler, bir insan 60 yıl namaz kılmış, oruç tutmuş milyarlar infak etmiş olabilir. Ama acaba bunu ne için ve kim için yapıyor? Rabbimiz buyuruyor ki:
وَقَدِمْنَٓا اِلٰى مَا عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْنَاهُ هَبَٓاءً مَنْثُوراً (Furkân, 23)
“Amel namına yaptıkları ne varsa onları aldık ve onları dağılmış toz zerreleri haline getirdik.” 

 

Evet, dağılmış tozlar… Bugün yığınlarca medreseler, hafızlık kursları, imam hatipler, prf’ler, hocalar, cami imamları var ama islamın hayata etkisi hebeen mensura! Neden? Çünkü yapılan işler menfaata dökülüyor. Para için hizmet ediliyor. İnsanların amacı Allahın rızası olmaktan çıkmış. Allah’ın rızası gözetilmediği için artık amellerden Kur’ân okuyayım sevap alayım cennete gireyim, ama Kur’ân’ı dört bir yanda anlatmayayım diye bir anlayış ve söylem türedi. Allah için yapılan amel ise insanı İslâm’ı dört bir yanda hakim kılmak için canla başla mücadele etmeye sevkeder. Sahabe böyleydi. Allah onlardan bahsederken buyuruyor ki:


وَلَا تَطْرُدِ الَّذ۪ينَ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ بِالْغَدٰوةِ وَالْعَشِيِّ يُر۪يدُونَ وَجْهَهُۜ (En’âm, 52) 
“O’nun rızasını isteyerek sabah akşam Rablerine dua edenleri kovma.”


İmâm Gazali bu ayette istemekten (irade) kastedilen şeyin niyet olduğunu belirtmiştir.


Sen büyük bir niyete sahip ol. Yaptığın davetle, namazla, oruçla büyük amaçlara niyetlen, niyetlen ki amelin büyüsün. Dinle Ömer b. Hattâb’ı (ra)
قال عمر بن الخطاب رضي الله عنه أفضل الأعمال أداء ما افترض الله تعالى والورع عما حرم الله تعالى وصدق النية فيما عند الله تعالى
“En faziletli ameller; Allah teâlâ’nın farz kıldığını yerine getirmek, haram kıldıklarından kaçınmak ve O’nun katındakine dair samimi niyet taşımaktır.”


NİYET AMELİN RUHUDUR


وقال بعض السلف رب عمل صغير تعظمه النية ورب عمل كبير تصغره النية
Seleften biri şöyle demiştir: “Nize küçük amel vardır ki niyet onu büyütmüştür. Yine nice büyük amel vardır ki niyet onu küçültmüştür.”
İbnu’l-Kayyim -rahimehullah- şöyle der: “Niyet işin başı ve temel direğidir. Temeli ve üzerine binasının kurulduğu esasıdır. Çünkü niyet amelin ruhu, önderi ve itici gücüdür. Amel onun üzerine kurulan tabisidir. Onun sıhhatiyle sahih, bozukluğuyla bozuk olur. Muvaffakiyet niyetle kazanılır. Rezillik niyetin kaybıyla ortaya çıkar. Dünya ve ahiretteki derece ve makamlar niyete göre farklılık gösterir.” (İ’lâmu’l-Muvakkiîn 4/199)


Aziz kardeşim! Unutma ki bu iş (samimi niyet) senin istitâatının olduğu ve gücünün yettiği bir şeydir. Sen çabalayıp sefer et, unutma ki zaferin Allah (subhânehu ve teâlâ)’dandır.
Ebû Safvân -rahimehullah- der ki: ما ضعف بدن قط عن نية
“Hiçbir insan asla niyet etmekten aciz değildir.”


HAYRA NİYET ETMEK KURTULUŞTUR


قال عبد الله بن الإمام أحمد لأبيه يوماً: أوصني يا أبتِ، فقال: «يا بني انوِ الخيرَ، فإنك لا تزالُ بخيرٍ ما نويتَ الخير». 
“İmâm Ahmed’in oğlu Abdullah bir gün babasına şöyle der: “Babacığım bana tavsiyede bulun.” İmâm Ahmed -rahimehumellah- dedi ki: “Yavrum, hayra niyet et. Çünkü sen hayra niyet ettiğin sürece hayır üzere kalırsın.”(İbnu’l-Cevzi, Menâkıbu’l-İmam Ahmed)


Allah (subhânehu ve teâlâ)’dan beni ve sizi samimi niyete muvaffak kılmasını niyaz ediyorum. Allah’a emanet olun. Selametle…

 

  Bu yazı 449 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI