Bugun...
SON DAKİKA

İslâmî Siyaset

 Tarih: 18-02-2019 22:33:00  -   Güncelleme: 18-02-2019 23:09:00

Mücrim tağutların ve ircâ ehlinin karşısında hâkimiyetin Allah’a ait olduğunu haykıran Rabbâni âlimleri var eden Allah’a hamd olsun. Küfre karşı direnen ve şeytani siyasete karşı hiçbir taviz vermeyen Nebimiz Muhammed’e, âline, ashâbına ve kıyamete kadar onların yolundan gidecek olanlara salat ve selâm olsun. 


İslâm ve siyâset birbirinden ayrılması mümkün olmayan iki kavramdır. Fakat -üzülerek ifade ediyor olmamla beraber- saptırıcı önderler tarafından çarpıtılan kavramlar arasında siyâsette yerini almıştır. Öyleki siyâset kavramı Allah’ın dini dışında bir din olan demokrasi dinine Müslümanları katmaya alet edilmiştir. Bu kavram asıl manasından çıkartılmış, dil âlimlerinin yapmış olduğu tariften çıkartılıp tahrife götürülmüştür. Bu sebeple Şeyhulislâm’ın kitabına giriş yapmadan önce siyâsetin ne olduğuna dair bazı faideleri ifade etmemiz gerekmektedir. 


Birinci mesele: Siyaset kelimesi aslen Arapça olup سَاسَ (sêse) fiiline masdardır. Aslı سوس dir, vav ile. İbni Manzur (rahimehullah) şöyle der: “السَّوْسُ (es-Sevs) riyasettir. Kişi birilerine baş olduğu zaman سَاسُوهُم سَوْساً (sêsûhum sevsen) denilir. سَاسَ الْاَمْرَ سِيَاسَة (sêse’l-emra siyâseten) işi üstlendi denilir. Ve سُوِّسَ فُلانٌ أمْرَ بَنِي فُلان (suvvise fulânun emra beni fulân) yani onların siyasetleriyle mükellef oldu denilir. Ve kişi insanların işlerine hâkim (yönetici) kılındığı zaman سُوِّسَ الْرَجُلُ أمُورَ النَّاس (suvvise’r-raculu umûra’n-nâs) denilir. Ve hadiste İsrail oğullarının peygamberleri siyaset ederlerdi يَسُوسُهُم yani işlerini tevelli ederlerdi gelmiştir. Aynı emîrler ve valiler halkın işlerini tevelli ettikleri gibi.” 
İmâm Buhâri’nin tahric etmiş olduğu bir hadiste siyâset kelimesinin geniş zaman kipindeki hali geçmektedir: 


كَانَتْ بَنُو إِسْرَائِيلَ تَسُوسُهُمُ الأَنْبِيَاءُ كُلَّمَا هَلَكَ نَبِيٌّ خَلَفَهُ نَبِيٌّ وَإِنَّهُ لاَ نَبِيَّ بَعْدِي وَسَيَكُونُ خُلَفَاءُ 
“Beni İsrail’i peygamberleri yönetirdi. Bir nebi öldüğünde ardından bir nebi gelirdi. Şüphesiz ki benden sonra nebi olmayacaktır, halifeler olacak.” 


Muhammed Emin İbni Âbidîn -rahimehullah- şöyle der: “Siyâset; halkı dünya ve ahirette kurtulacakları yola irşad etmekle onların iyiliğine ve faydasına çalışmaktır…Hamevî’den naklen Hâşiye-i Miskin’de bahsedildiğine göre siyaset ağır bir şeriat olup iki çeşittir:
Siyaseti zâlime (Zalim Siyaset): Bu halkın haklarına zıt olan bir siyasettir. Şeriat bunu haram kılmıştır.
Siyaseti âdile (Âdil Siyâset): Halkın haklarını zalimlerin elinden kurtaran, zulüm ve fenalıkları defedip savan, fitne ve fesat ehlini men edip engel olan siyasettir. Bu şeriattan sayılır.” 


İbni Âbidin’in sözünden de anlaşıldığı üzere bu dinin tamamı siyasettir. Ama bu dinin siyaseti islâmî siyasettir. Bazı tağut uşaklarının zannettiği gibi Allah’ın hükmünü kaldırıp bunun yerine islamın sadece kul ile Rabbi arasındaki ibadetlerine izin veren batıl sistemin adı değildir. Çünkü Allah -subhânehu ve Teâlâ- kitabında siyasetin yani yönetimin nasıl olacağına, yasaların ve hükümetin neye göre yürürlülükte olduğunu anlatmıştır. Allah -azze ve celle- şöyle buyurmaktadır: 


وَأَنِ ٱحْكُم بَيْنَهُم بِمَآ أَنزَلَ ٱللَّهُ وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَآءَهُمْ وَٱحْذَرْهُمْ أَن يَفْتِنُوكَ عَنۢ بَعْضِ مَآ أَنزَلَ ٱللَّهُ إِلَيْكَ ۖ فَإِن تَوَلَّوْا۟ فَٱعْلَمْ أَنَّمَا يُرِيدُ ٱللَّهُ أَن يُصِيبَهُم بِبَعْضِ ذُنُوبِهِمْ ۗ وَإِنَّ كَثِيرًا مِّنَ ٱلنَّاسِ لَفَٰسِقُونَ
“Aralarında, Allah’ın indirdiği ile hükmet. Onların arzularına uyma ve Allah’ın sana indirdiğinin bir kısmından (Kur’an’ın bazı hükümlerinden) seni şaşırtmalarından sakın. Eğer yüz çevirirlerse, bil ki şüphesiz Allah, bazı günahları sebebiyle onları bir musibete çarptırmak istiyor. İnsanlardan birçoğu muhakkak ki fasıktır.” (Mâide suresi, 49)


مَا تَعْبُدُونَ مِن دُونِهِۦٓ إِلَّآ أَسْمَآءً سَمَّيْتُمُوهَآ أَنتُمْ وَءَابَآؤُكُم مَّآ أَنزَلَ ٱللَّهُ بِهَا مِن سُلْطَٰنٍ ۚ إِنِ ٱلْحُكْمُ إِلَّا لِلَّهِ ۚ أَمَرَ أَلَّا تَعْبُدُوٓا۟ إِلَّآ إِيَّاهُ ۚ ذَٰلِكَ ٱلدِّينُ ٱلْقَيِّمُ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَ ٱلنَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ
“Allah´ı bırakıp da taptıklarınız, sizin ve atalarınızın taktığı birtakım isimlerden başka bir şey değildir. Allah onlar hakkında herhangi bir delil indirmemiştir. Hüküm yalnızca Allah´a aittir. O size kendisinden başkasına ibadet etmemenizi emretmiştir. İşte dosdoğru din budur. Fakat insanların çoğu bilmezler.” (Yusuf suresi, 40)


وَلَا يُشْرِكُ فِي حُكْمِهِ أَحَدًا 
“O hükmüne hiç kimseyi ortak etmez” (Kehf suresi, 26)
 Ve İmam ibni Âmir eş-Şami (rahimehullah)’ın kıraatinde:
 وَلَا تُشْرِكْ فِي حُكْمِهِ أَحَدًا 
“Ona hükümde hiç kimseyi ortak koşma”
Bu kıraat da mütevatir kıraatlardan birisidir. 
İşte böylece şer’î naslar yönetimi Allah’ın indirdiğiyle olması gerektiğine dair kesin bir açıklamada bulunmuştur. Dolayısıyla Allah’ın hükmü dışında bir şeye başvuran kişi, grup, kurum, devlet vb. kim olursa olsun yaptıkları yönetim aslen siyaset dahi değildir belki olsa olsa zalim bir siyasettir. 


Şer’î naslar aslen siyaseti yalnızca Allah’a has kılmıştır. Çünkü yönetme konusunda Allah’ın hiçbir ortaağı yoktur. Salih amellerin ve marufun varlığı, münkerin ve şerli işlerin yok olması sadece yönetimle mümkün olduğu için islâm dini hilafete ve yönetime büyük önem vermiştir. Tıpkı namazın, orucun, zekatın farz olduğu gibi ümmetin hilafet ve şeri yönetim için mücadele etmeleri ve bu yönetimi ikame etmeleri de farzdır. İmâm Mâverdi -rahimehullah- şöyle der: “İmamı (halifeyi) akdetmek icma ile vaciptir.” 
Aslen siyâsetin içeriği ve hedefi bu iken saptırıcı önderler, Kur’ân’ın tanımıyla kitap yüklü eşekler siyâseti Allah’ın hükmünün önüne geçirdiler. İslamın şeriatını siyaset altında şekillendirdiler. Siyâset adı altında velayet/yönetim hakkını mücrim tağutlara verdiler. Cahil avâm halkı kirli zihinleriyle çarpıttıkları ayet ve hadislerle kandırdılar. Oysaki siyaset ve yönetim islâma uyar. Yönetimin islam dışına çıkma hakkı yoktur. İslam yönetime göre değil, yönetim islâmî siyasete göre şekillenir.

Allah'a hamd, Rasulüne ve âline salat ve selam olsun. Selametle.

  Bu yazı 883 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI