Bugun...
SON DAKİKA

Tevhid Kelimesinin Değeri ve Gereksinimleri

 Tarih: 03-03-2019 19:24:00  -   Güncelleme: 04-03-2019 17:29:00

Allah'ın adıyla. Ona hamd eder, Rasulüne ve başta ashabı ve ailesi olmak üzere ona tabi olanlara salat ve selam dilerim.

 

 Bir harfin, kelimenin, cümlenin veya paragrafın değeri Allahın belirlediği kadardır. Allah değer vermediği hiçbir sözün değeri olmaz. 

 

Velev ki kişi islama zıt olan bir şeyi en güzel edebiyatlar yaparak anlatsa dahi söylemiş olduğu sözlerin mü’min nezdinde hiçbir değeri yoktur, tüm söyledikleri gereksiz ve boştur. 

 

Tıpkı bu şekilde şayet Yüce Allah, Fatiha suresine önem vermeseydi Fatihanın da hiçbir önemi olmazdı. O halde asıl değer mekanizması Allahın elindedir. 

 

İşte Allah’ın dünyada ve ahirette önem vermiş olduğu müthiş bir kelime var. Bu kelime tevhid kelimesidir. Lâ ilahe illallah Muhammedun Rasulullah. Bu sözleri birisi diliyle söylediğinde bu kişide bir değişiklik ortaya çıkar. 

 

Bu kişi önce kafirse şimdi Müslüman oldu. Önce temiz değildi şimdi temiz oldu. Önce Allahın azabına layıktı, şimdi rahmetine mazhar oldu. İlk önce cehennemlikti şimdi cennetlik oldu. Tüm bunların yanı sıra bu kelimeyi söyleyenler yepyeni bir ümmet oluyorlar. 

Bu kelime uğrunda ana-baba, abi- kardeş kılıçla karşı karşıya gelmişlerdir. Bu kelime uğrunda erkek karısından, baba evladından ayrılmaktadır. Bu kelime öyle bir kelimedir ki miras bağını dahi talan eder.

Bu kelimenin faziletleri bitmeyen bir hazinedir saymakla bitmez. Bu öyle bir kelimedir ki Allah buna şahidlik etmiştir: 

(Âli İmran, 18)
شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ وَالْمَلَائِكَةُ وَأُولُو الْعِلْمِ قَائِمًا بِالْقِسْطِ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ) 
Allah, melekler ve İlim sahipleri adaleti ayakta tutarak Allahtan başka ilah olmadığına şahidlik etmiştir. Ondan başka ilah yoktur. O Aziz ve Hakimdir.”

İbnu’l-Kayyim (rha) diyor ki: “Bu en büyük şahidden en büyük şehadet edilene gerçekleşen en büyük, en görkemli, en adil ve en doğru şehadettir.” (Bedâiu’t-Tefsîr) 

İnsanın göğsü bu kelimeyle rahatlar:  (فَمَن يُرِدِ اللَّهُ أَن يَهْدِيَهُ يَشْرَحْ صَدْرَهُ لِلْإِسْلَامِ) [الأنعام: 125]. قال ابنُ جُريجٍ – رحمه الله -: "بلا إله إلا الله".
Allah kime hidayet etmek isterse onun göğsünü islama açar.” (En’am, 125) 

İbni Cüreyc (rahimehullah) diyor ki: “La ilahe İllallah ile açar.

Kalbin selamet sahiline ulaşması bu kelimeyle olur يَوْمَ لَا يَنفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَ * إِلَّا مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِيمٍ) [الشعراء: 88، 89]. قال ابنُ عباسٍ – رضي الله عنهما -: "القلبُ السليمُ أن يشهَدَ أنْ لا إلهَ إلا الله".
O gün mal ve evlatlar fayda vermez. Ancak Allaha selim bir kalp ile gelenler hariç.”( Şuarâ, 88-89)

İbni Abbas (ra) der ki: “Selim kalp;kişinin La ilahe illallah diye şehadet etmesidir.
Cennetin anahtarıdır: من كانَ آخرُ كلامِه: لا إله إلا اللهُ دخَلَ الجنة» (رواه أبو داود).

Rasul (sallallahu aleyhi ve sellem) buyuruyor ki: “Kimin son sözü La ilahe illallah olursa cennete girer.” (Ebû Dâvud) 
Bu kurtarıcı bir kelimedir: يا أيُّها الناس! قولوا: لا إله إلا الله تُفلِحوا» (رواه أحمد

Yine buyurdu ki: “Ey insanlar! La ilahe illallah deyin kurtulun.” (Ahmed)
 
Bu kelime ahirette müthiş müjdedir:
Abdullah b. Amr b. el-As’dan (a.s.) Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: Allah ümmetimden bir kişiyi Kıyamet Gününde herkesin önünde ayıracak. Onun aleyhinde doksan dokuz sicil (dosya) açacak. Her bir dosyanın boyu gözün uzanabildiği mesafe kadar olacak. Sonra: Bunlardan bir şey reddediyor musun?’ diyecek. Adam: Hayır Ya Rabbi’ diye cevap verecektir.

 

Sonra: Herhangi bir özrün var mı?’ buyuracak ve o kimse: Hayır Ya Rabbi’ diye cevap verecektir. Bunun üzerine Allah(c.c.): Yanımızda senin bir hasenen (makbul olan amelin) vardır ve bugün sana haksızlık yapılmayacaktır.’ Sonra içinde ‘Allah’tan başka ibadete layık ilah olmadığına şahadet ederim ve Muhammed’in O’nun kulu ve Resulü olduğuna şahadet ederim’ yazılı bir kağıt parçası çıkarılacak Cenab-ı Hak: Kendi tarafından hazır bulun!’ buyuracak. Ya Rabbi! Bu ufacık kağıt parçası (kocaman) dosyalar nedir?’ diyecek. Cenab-ı Hak: Sana zulüm yapılmayacaktır.’ buyuracak.

 

Müteakiben siciller bir kefeye kağıt parçası bir kefeye konacak, siciller havaya kalkacak ve kağıt parçası (yani ‘La İlahe İllallah ın konulduğu kefe) ağır gelecektir.’ (Hâkim,El Müstedrek,9)

 

Şimdi bu meselenin üzerinde biraz düşünelim. Neden bu kelime bu kadar önemli? Netice de bunlar birkaç  harften birkaç kelimeden ibaret değil mi? Biz Müslümanız. Putperest tılsımcılar gibi inanamayız. Onlar bir kelimenin değerinin birkaç kelimede ve ses tonunda olduğuna inanırlar. Onlar için söyledikleri tılsımlı kelimelerin manasının bir önemi yoktur.

 

Fakat islam böyle değildir, manalara bakar. Yaşam tarzına bakar. Söylediğiniz kelimeler sizin içinize işlemez hayatınızı değiştirmezse Allah nezdinde basit edebiyatlar sizi kurtarmaz. Ne zannediyorsunuz? Edebiyatla, kelime dizmekle sadece Allah, La İlahe İllallah diye bağırmakla ümmet kurtulsaydı eğer soruyorum yüzlerce miting düzenlendi bu topraklarda nice defa bağrıldı bu kelimeler. 

Ama bu kelimelerin manasını yaşamayanlar bağırmalarıyla bu ümmete hiçbir fayda getirmediler. İsteksiz bir kelimenin hiçbir tesiri olmaz. 


Kardeşlerim ben şimdi bu meseleyi size şöyle birkaç örnekle izah edeyim. 

 

Bir insan grip olsa sonra eline bir tesbih alıp yüz defa ıhlamur diye söylense hastalığı geçer mi? Geçmez. Acıktığınızda yemek yemek diye bağırsanız acıkmanız geçmez. İşte tıpkı bu şekilde kelimei tevhidi de sadece kuru kuru dille söylemek de fayda vermez, kişiyi Müslüman yapmaz. Bu kelimenin gayesini ve medlulünü bilmek gerek. 

 

Siz bu kelimeyi ikrar ettiğin zaman Allaha karşı büyük bir şahitlikte bulunuyorsunuz. Sizin artık düşünceleriniz ve hayatınız bu kelime etrafında şekillenecek, bu kelimeye ters olan herşeye karşı başkaldıracaksınız. 

 

Çünkü La ilehe illallah bir başkaldırıdır, küresel eşkıyalara karşı bir devrimdir. İslam medeniyetinin bir inkılabıdır La ilahe illallah. Sen artık istediğin yere bakamayacaksın, Onun bak dediğin yere bakacaksın. İstediğini duyamazsın Allahın duy dediğini duyabilirsin. Kafirler gibi her şeyi kafana göre işleyemezsin. Onun yap dediklerinden başkasını yapamazsın. 

Sahabe böyleydi değil mi? İçki ayeti indikten hemen sonra haberleri olunca midesindekileri kusan sahabiler oldu. Çünkü onlar la ilahe illallah demişlerdi. Ama sana 30 yıldır inanmış olduğun geleneğe aykırı bir ayet hadis söylenince kabullenemiyorsun, kabullenemediğin kişilere aşırıcılar olarak bakıyorsun nerede la ilahe illallah. Bu ne mübarek bir kelimedir ki kendisine uyanlara da müjde verir. Bu kelime dünyada köleyi efendi yapar Bilal gibi. Efendiyi köle yapar Ebû Leheb gibi. 

Bu kelime el-Emin olan Muhammed (sav)’i dahi insanlara düşman etti neden işte sır burada: 
 من قال: لا إله إلا اللهُ، وكفَرَ بما يُعبَدُ من دونِ الله حَرُمَ مالُه ودمُه، وحسابُه على الله» (رواه مسلم).

Nebi (sav) şöyle buyurdu: “Kim La ilahe illallah der ve Allah dışında ibadet edilenleri reddederse malı ve kanı haram olur. Hesabı ise Allaha aittir.” (Müslim)
Bu kelimeyi söyleyen ve kelimenin hakkını verip Allah dışında tüm kanun koyucuları reddedenlere selam olsun. 

Selametle.

  Bu yazı 640 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI