Bugun...
SON DAKİKA

Kadın Haklarında Toplumsal Felaketin Eşiğindeyiz!

 Tarih: 09-03-2019 12:26:00  -   Güncelleme: 09-03-2019 12:50:00
Ömer Faruk Teke

Dün 8 Mart Kadınlar Günü idi! 


Sözde % 99'u Müslüman olan ülkemizde türlü yapılar tarafından türlü türlü kutlamalar, anmalar, programlar yapıldı.

Kadın İslam dini için erkeklere emanet edilen bir varlık. Kıymeti harbiyesi, önemi ile ilgili ayetler, hadisler, onlarca kitaplar binlerce sayfa mevcut. Türk geleneğinde tarihinde dahi türk kadınlarının değeri Hatun kişi, ağa hanım gibi tabirler ile anılırdı.

 

Özetle bizim için değerli olan kadınlar (annelerimiz, kızlarımız, eşlerimiz, kardeşlerimiz) neden şimdi bu kadar kadınız siz kimsiniz diyor?

Eskiden bu tarz eylemler belli aşırı uçlar tarafından gerçekleştirilir, ateist, belli zihniyetlere hizmet eden gruplar karışıklığı fırsat bellemek için her fırsatta kadını ön plana koyar, asla gerçek kadınların hakkını savunmazdı.

 

Sonra Türkiye'de Red ve Kabul anlayışı oturmamış Türk ve Muhafazakarlar Müslümanlar Ayet ve Hadislerle sabit olan kadının değeri dışında başka arayışlara girdiler.

Kendi ölçülerini kendileri belirlemeye kalktılar, Kot giyen kadın hakkında fetva hakkında fetva veren Hoca'ya ilk tepki kot giyen muhafazakar feminist derneklerden gelmeye başladı.

 

Müslüman cemaatler sırf para ve taraftar uğruna kadınlara yönelik özel işletmeler, stk'lar dernekler kurmaya başladı. Bunda da en büyük sorun yine Red ve Kabul anlayışına dikkat etmeden islami ölçülere dikkat edilmeyerek (tevil) getirilerek çalışmalar yaptılar.

Sırf feministlere ve avrupaya hoş görünmek için ılımlı feminist dernekler grup, cemaat, yapılarında veya stklarında kadınlara yönelik 8 mart programları koyan, Diyanet olarak 8 mart programı yapan ve 8 martta tebriğ bildirisi yayınlayan yapılar olduk.

 

Kadınların haklarını savunmak için yola bütün yapılar bugün aynı şekilde eşcinselliği, kadının her yerde her alanda sömürülmesini savunuyor.

Erkekleri basit varlıklar olarak ortaya çıkarmaya ve kadın üstünlüğü üzerinden tüm temel yapıları bozacak adımları atmaya başladılar.

Örneğin bir grup erkeğin her yaptığı işi kadın yapabilir ama bir erkek kadına iş yerinde bile olsa emredemez.

Erkekten imam olursa kadından da olur, camilerde kadınlarda erkeklerin önünde yanında namaz kılabilir. Lakin kadınlar arka safta erkeklere tabi olmak zorunda değil algısı başladı.

Anlamamız gereken temel soru ve sorun şu dur ki, bizler kadına kadın olduğu için değer vermez ise kadın kadınlığını başka şekilde kullanır.

 

Ve ne yazık ki kadınlarımıza sahip çıkmak yerine özgür (ne isterse yapsın) modunda bıraktığımız için bu yavaş yavaş islami yaşayışın, aile yapısının, kadının değerinin yok olmasına doğru gidiyor.

Bu şekilde giderse çok yakında toplumsal bir felaket bizleri bekliyor.

Dün evlerimizde, cemaatlerimizde, stklarımızda kadınlarımızı pencere arkasına koyup değer verip gün yüzüne çıkartmazken çok mutluyduk. Dışarda oluk oluk akan tehlikelerden korumaya çalışıyorduk onları.

Ya ortacı çizgimiz sebebiyle kurtaramadıklarımız ne olacak?

Burda sözlerim sadece bayanlara değil erkeklerede aynı zamanda. Ama bilakis erkeklerin yaptığı hataları da yazarız.

  Bu yazı 466 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI