Bugun...
SON DAKİKA

Türkiye Yaşayan Suriyelilere Dair Doğru Bilinen Yanlışlar

 Tarih: 11-04-2019 22:35:00  -   Güncelleme: 12-04-2019 00:07:00
Ömer Faruk Teke
Öncelikle durumun tespitini yapalım Türkiye'de 4 buçuk milyon suriyeli var. Türkiye'de yaşayan suriye'lilerden yaşlı, kadın, çocuk, genç ve erkek yetişkin mevcut yani her yaştan insan mevcut. Suriye'de savaş öncesi ve sonrası  çeşitli insan toplulukları ve etnik toplulukları vardı. Türkiye’de mevcutta gelen arasında kominist, alevi, sunni, hırsız, dürüst, esnaf, dilenciler yani Türkler gibi her çeşit insan mevcut. Bütün bunların içinde 50 bin civarında kişi vatandaşlık aldı onlarda özelliği olan kişiler %1 oranından bahsediyoruz!
 
1. 4 buçuk milyon suriye’linin sadece mülteci kimliği olanlar Türk Kızılay’ından AB fonundan gelen aylık kişi başı 80 tl yardım almaktadırlar. Yani vatandaş olanların Türk Kızılay’ından yardımı kesilmektedir.
 
2. Türkiye’deki mültecilerden ihtiyaç sahibi olanlarından bazıları Türkiye’deki çeşitli kurumlardan (insani yardım faaliyeti yürütenlerden) yardım almaktadır. Bunlar tamamen kurumların insiyatifindedir. 
 
3. Vatandaş olup askere gitmiyorlar lafı yanlış bir beyandır. Her Türk vatandaşlığına geçen yabancı uyruklu kişi gibi Suriyeliler de askerlik yapması gerekmektedir. Yine her türk vatandaşı gibi bedelli imkanından herkes yararlanabilmektedir. 
 
4. Suriye’liler Sınava girmeden Ünv. Okuyor söylemi de yanlıştır. Her yabancı uyruklu kişinin girdiği gibi Suriyelilerde ÖSS sınavı yerine Yabancı Öğrenci Seçme (YÖS) ve TÖMER sınavına giriyor.
 
5. Suriyeliler araç vergisi ödemiyor, tokiden ücretsiz ev sahibi oluyor, fatura ödemiyor, hastanede sıra beklemiyor öncelikleri var gibi sosyal medya yalanları ve fısıltı dedikodularından bahsetmeye gerek bile görmüyorum. 
 
6. Filan akrabamızı binalarında bıktırdılar çok görültü çıkarıyorlar kimsede bir şey yapamıyor diyenler oluyor kanunen binanızda sizi rahatsız eden birileri varsa bu suçtur ve bunu emniyete bildirmeniz durumunda gereken yapılıyor. Türk, Kürt, Arap veya mülteci farketmez. Hatta mülteci bir sorun çıkarırsa hemen geçici oturma izni iptal edilir.
 
7. Birde esnaf komşusu Suriyeliler tarafından dövülenler, uzaktan tanıdığı Suriyeliler tarafından saldırıya uğrayan, söylentiye göre mahallenin kızına sarkıntılık eden Suriyeliler oluyor. Ve ülkenin huzurunu bozuyorlar. Bunların büyük bir ekseriyette çoğu yalan ve söylentiden ibaret oluyor. 
 
8. Peki bu olayları hiç mi Suriyeliler yapmıyor? Tabiki yapıyor en başta biliniz ki Suriye’den Türkiye’ye gelenler arasında seçme araştırma yapılmadığı için %20’ı işe yaramaz, kişiliksiz, zengin vb kişilerden oluşuyor. 
 
9. Peki bu olaylar hangi oranda oluyor? Söylendiği kadar 20 milyonluk istanbulda en çok rahatsız duyulması gereken kadar olaylar oluyor mu?  Bakınız; Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Asayiş Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, Suriyeliler,  bir yılda Türkiye'de yaşanan 1 milyon 340 bin 573 olayın, 5 bin 727'sine karıştı. Suriyelilerin, "adli olaylara karışma" oranı yüzde 0,43 (on binde kırk üç) olarak açıklandı. Yani Türkler on bin adli olaya karışıyorsa Suriyeliler 43 adli olaya karışıyor.  Bu oran dağdaki tavşan olayı kadardır!
 
10. Bütün bahsettiklerim bile Türkiye’deki Suriyeliler olayını fazla abarttığımızı ortaya dökmeye yetiyor. Hiçmi hırsızın suçu yok elbette var. Bizim ölçümüz taraf tutmak olmamalı Adil olmak olmalı. 
 
İnşallah olayların ve içinde bulunduğumuz durumun anlaşılmasına biraz faydam olabilir. Ayrıca bir gün Suriye’deki Suriye’lilerin durumunu da izah etmeye çalışırım. Gerçi yarın suriyeye bir kez daha gidiyorum belki günlük durumu ordan sizlerle paylaşırım.
  Bu yazı 375 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI