Bugun...


Onur Sarıgül

facebook-paylas
SİZ ALLAH’A DİNİNİZİ Mİ ÖĞRETİYORSUNUZ ? / Onur Sarıgül
Tarih: 28-03-2018 13:26:00 Güncelleme: 28-03-2018 13:26:00


İyiliği sonsuz İkramı bol Allah’ın adıyla

 

De ki: "Allah'a dininizi siz mi öğreteceksiniz? Ama Allah göklerde ve yerde ne varsa hepsini bilir: zira Allah her şeyi ayrıntısıyla bilendir."(Hucurat-16)

 

Bu soruyu ben sormuyorum.Bu soruyu sormamakla birlikte kendim ve müminler bu sorunun muhatabıdır.Bu sorunun sahibi olan Allah soruyu kullarına yöneltmiştir.Elbette ki maksatlı bir okuma yaparak bu ayeti okursak ortada Allah’a din öğretme noktasına gelecek kadar küstahlaşmış,haddini aşmış bir insan profili mevcuttur.

 

İnsanlığa sapmış hakikatin kör bataklığından kurtarmak için gönderilen Nebi’ye bırakın din dersi vermeyi bu işi Allah’a kadar götürmüşlerdir.

 

Ayetteki din öğretme eylemi Allah’ın dinine ekleme yaparak ve yahut çıkarma yaparak dahası kitaba değilde kitabına uydurmak eylemi olarak düşünebiliriz.Bu ayet iki manaya gelir;

1)Allah hangi inanç sisteminin sizi mutlu edeceğini bilir.

2)Allah,sizin keyfinize göre uydurup da adını ‘’Din’’ koyduğunuz şeylerin gerçeğini bilir.

 

Bizim üzerinde duracağımız ve günümüzde de çeşitli vesilelerle karşımıza çıkan uydurup uydurup bu da din’dendir dediğimiz yukarda yazdığım ikinci maddedir.

 

Şöyle ki bu ayette dile getirilen ‘’Din Öğretme’’ eylemi önemli ve devam eden bir sorun olmalı ki Allah bu durumu bizlere kitabında çeşitli ayetlerde haber vermektedir.

 

Örnek olarak;

-Artık Allah ile (başka şeyler arasında) benzetme yoluyla misal vermeye kalkmayın! (Allah misaller veriyor;) çünkü Allah (her şeyi) biliyor, fakat siz bilmiyorsunuz.(Nahl-74)

-...yani siz, yeryüzünde bilmediği bir şeyi O'na haber veriyorsunuz, öyle mi?...(Rad-33)

-Söyle onlara: Siz Allah'tan daha mı iyi biliyorsunuz?(Bakara-140)

 

Bu bağlamda ayetlere baktığımızda insanoğlu defaatle bu işi yapmakta.Allah’a örnekler verme,her şeyi bildiği halde ondan daha iyi bildiğini iddia etmek gibi türlü küstahlıklarla haddini aşmıştır.

Bu noktada mümine düşen misyon yaratıcısına öğretmenlik yapmak,dinine ekleme veya çıkarma yapmak değil.Rabbinin dine tabi olup ona yüklenen misyon çerçevesinde yaşamaktır. Rabbinden gelene ‘’İşittik ve İtaat ettik’’ diyerek ona teslim olmaktır.


 

Ama bizi teslim olmak yerine sürekli Allah’a örnekler verme,kitabına uydurma işi daha kolayımıza geldiği için kolay olana kaçmışız.

 

Günümüzde İslam dini ile yakından uzaktan alakası olmayan Nebi’nin sahabesinin ve Tabiin’nin  görmediği uygulamaları bu din’dendir diyerek ona ibadet gözüyle bakmak Allah’a din öğretmek değilde nedir ?

 

Yanmaz kefen,terlik,kıl suyu pazarlayarak ve buna hadis,sünnet kılıfı geçirerek iki cümlede arapça kelamla süsleyerek,Allah ile aldatarak tüccarlık yapmak ve bunun üzerinden sermaye devşirmek Allah’a din öğretmek,kitabına uydurmak değil de nedir ?

 

Dini tekelci mantığı ile kavrayarak hakikatin tek kaynağı biziz diyerek başkalarına söz hakkı tanımayan,din’den ilham alarak Allah rızası için iş görmek yerine Allah yerine iş görmeye kalkarak tekfirci zihniyet ile istediğini cennete sokan istediğini cehenneme sürenler soruyorum bu Allah’a din öğretmek değilde nedir ?

 

Kimse Dini tekelci mantığı ile kavramaya ve aktarmaya kalkmasın.Bu din Allah’ın Peygamberler,evliyalar,şeyhler ve gavslarla ortaklaşa kurduğu bir şirket olmamakla birlikte hakikatinde,dininde kaynağı ve sahibi Allah’tır.

Bu dinin kanun koyucusu,eklme ve çıkarma yapma noktasında tek yetkili olan Allah’tır.

 

Özellikle özel ve kutsal bir gece uydurup o geceyi arınma gecesi kabul edip günlük işlerinde Allah’ı hayatlarının hiçbir noktasında konuşturmayanlar o geceye mahsus müslümanlaşarak o geceye özel dua,ibadet şekli ihdas ediyorlarsa yazık ediyorlar.

Unutmayalım ve karıştırmayalım Kültür,Din değildir.kültürümüzü din edinmeyelim.

Eee ne yapalım bizi büyüklerimizi bu yolda gördük,koskoca hocalar yanlış biliyor değil ya demek geçerli bir mazeret olmamakla birlikte 15 asır önceki Mekkeli müşriklerin söylemidir şöyle ki ;   Onlara "Allah'ın indirdiklerine uyun!" denildiği zaman, "Hayır, biz atalarımızın üzerinde bulunduğu geleneğe uyarız!" derler. Ya ataları hiç akıllarını kullanmamış ve doğru yolu bulamışsalar? (Bakara-170)

 

Son olarak Din herkesin özgürce ve fütursuzca üzerinde ameliyat yapacağı bir beden değildir. Bu Dinin koruyucusu ne tarikatlar ne cemaatlerdir bu dinin koruyucusu Allah’tır…

Kimse Allah’tan rol çalmaya,Ona(c.c) din öğretmeye,kendince eksiklik gördüğü şeyi tam etmeye kalkmasın. Vallahi Allah çarpar haberiniz olsun…

 

...Bugün dininizi sizin için kemale erdirdim ve size olan nimetimi tamamladım; ve (Allah'a) teslimiyeti sizin için hayat tarzı olarak benimsedim... (Maide-3)

 

Rabbim sözlerimdeki hatalardan dolayı beni affet.Rabbim doğrular senden,hatalar bizdendir. Şüphesiz ki her şeyin doğrusunu sen bilirsin(Amin)

 
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARA
YUKARI