Bugun...


Yakup Paslı

facebook-paylas
Dünya Denizinde Dil Rüzgarı
Tarih: 22-10-2017 14:19:00 Güncelleme: 22-10-2017 14:19:00


Yazıma başlamadan önce ele alacağım konuyu iyi bir örnekle beslemem gerektiğini düşünürken aklıma yelkenli ve rüzgar ilişkisi geldi. Zira hedefinize ulaşmak istiyorsanız tıpkı bir yelkenli gibi rüzgarı arkanıza almanız gerekir. Yelkenliler belki orsa seyriyle rüzgara karşı yol alabilirler ancak siz Rüzgarı karşınıza alırsanız bırakın yolunuza gitmeyi, yolunuzdan olursunuz. Gelin biz de rüzgarı arkamıza alıp, ne demek için bu yelkenli ve rüzgar mevzuuna girdiğimizi açıklayalım. 

Neden mi bunca rüzgarda savrularak söze başlamak ?

Malumunuz ki Kültür, bir Milletin öz benliğidir. Tarihsel birikimi ve karakteridir. Kültür, dünya denizinde seyrederken bir Milletin arkasına aldığı güçlü birrüzgardır. Millet, Bu güçlü rüzgar olmadan yeryüzü seyrini tamamlayamaz, yolda kalır ve bu mücadele dolu arenada pes eder, havlu atar. Öyleyse bizi yolumuzda tutan ve hedeflediğimiz menzile ulaştıracak olan Kültür rüzgarımızı hayat yelkenlimizin arkasına almalı ve yola öyle revan olmalı değil miyiz ?

Birilerinin önümüze sunduğu kaliteden uzak, sahte hayat tarzını ve en önemlisi belki de hayat tarzından da önce iletişimsiz dili, tükenmiş ve tüketici söylemleri bir kenara bırakmalı değil miyiz ?

Elbette her konuda olduğu gibi bu konuda da bir başlangıç noktası var ve olmak zorunda. Bisiklet sürmeye ilk başladığınız günü hatırlayın, yapmanız gereken ilk iş dengede durmaya çalışarak pedalı çevirmekve dengeyi koruyabilmektir. Dengenizi koruyabildiğiniz takdirde düşmeden yolunuza devam edebilirsiniz. Kültür dünyası da aslında Milletin dengesidir. Dengeyi koruyamazsak bisikleti süremez düşeriz malum. İşte düşmemek adına Millet olarak bizi ayakta tutan Kültürel Dengemizin aşındığı zamanlarda durup düşünmeli ve neyi kaybettiğimizi, neyi eksik bıraktığımızı hatırlamalıyız.

Önceliklerimizi tekrar değerlendirmeli, işe buradan başlamalıyız. Gelin unuttuğumuz bir önceliğimizden bahsedelim.  Bize “ Sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de kamil manada iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey size söyleyeyim mi, aranızda selamı yayınız” diyen bir Peygamberin ümmeti olarak. İlk işimiz Allah için sevmekse bunun nasıl olacağını beyan etmiş Allah Rasulü. Buradan başlamalıyız.

Eşimizden dostumuzdan kaçar hale geldik, bir selamın dahi sözü açıp uzatacağı ve vakit kaybettireceği noktasına gelen bir fikir ve his dünyasının içerisinde kaybolup gidiyoruz. Betonarme bakışlarımızla içimize muhabbet tohumları yerine kalın duvarlı binalar ekiyor, dikiyoruz. Bu gidişe bir son vermek için; sizi Allah’ın selamıyla selamlıyorum. SelamünAleyküm…


 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARA
YUKARI