Bugun...


Yunus Emre Yalçın

facebook-paylas
Suriye Krizi / Yunus Emre Yalçın
Tarih: 01-05-2018 10:23:00 Güncelleme: 01-05-2018 10:23:00


Suriye başta olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında yaşanan savaş ve çatışmanın son bulmamasının en büyük nedeni dış güçlerin bölgedeki varlıkları ve çıkarlarıdır. Dış güçler bölgede yer altı kaynaklarına sahip olabilmek, Müslümanların birlik ve berberliğini bozabilmek için Müslümanlar arasına nifak tohumları ekerek bölgeyi bir çatışma alanı haline getiriyor. Başta ABD olmak üzere emperyalist devletler sorunları çözmek için müdahalelerde bulunuyorlar ve sorunları çözülmez bir hale varmasına neden oluyorlar.

Verebileceğimiz en iyi örnek yanı başımızdaki Suriye’dir. Emperyalist devletlerin 7 yıldır Suriye’deki sorunu çözme bahanesiyle müdahalede bulunarak, sorunu çözülemeyecek bir hale getirmiştir. Son 7 yıldır Suriye, batılı güçlerin hesaplaşma alanı haline geldi. Yaşananlar öyle bir yere geldi ki Suriye’de bulunan devletler Suriye’de neden olduklarını unutarak ulusal çıkarları için Suriye’de katliamlar yaptılar ve katliamlara destek oldular.

Geçtiğimiz günlerde bir kez daha aynı olayı yaşadık. ABD bir kez daha bir sorunu çözeceğim diyerekten, Suriye’ye müdahalede bulundu. ABD, Esad’ı vursa bile ABD’nin Suriye’deki varlığı, Suriye için hayra alamet bir durum değildir. ABD gittiği yere kaostan, savaştan, çatışmadan başka bir şey götürmüyor. ABD’nin yaptığı müdahale Suriye’ye kaostan başka bir şey getirmeyecektir.

Suriye’yi ve Ortadoğu’yu bu hale getiren devletlerden çözüm beklemek akıl dışı bir tutumdur.

Gördüğümüz kadarıyla ABD ve müttefikleri açısından başarılı bir operasyon olmadı çünkü istediklerini gerçekleştiremediler. Esad hala koltuğunda oturuyor, Rusya’da bölgedeki gücünden bir şey kaybetmedi.

Buna rağmen Donald Tramp attığı twitte "Geçen gece mükemmel bir saldırı gerçekleştirdik. Fransa ve İngiltere'ye bilgelikleri ve üstün ordularının gücü nedeniyle teşekkür ediyorum. Daha iyi bir sonuç alamazdık. Görev tamamlandı” diyerek operasyondan memnun olduklarını yazdı.

ABD’nin Esad’ı bitirmek gibi bir derdi yok. Son yaşananlardan sonra bu kanaate vakıfım. Fransa Cumhurbaşkanı Macron dün katıldığı televizyon programında “Suriye'ye saldırarak Türkiye'yi Rusya'dan ayırdık” diyerek yapılan operasyonun diğer bir amacının da Türkiye-Rusya ilişkilerinin bozulmasını sağlamak olduğunu belirtti.

ABD ve müttefikleri Suriye’ye füzeleri gönderdi, göndermesine sonuç olarak ne oldu? Esad hala koltuğunda oturuyor ve eskisinden daha güçlü, özgüvenli bir şekilde açıklamalarda bulunuyor. Tam aksine tüm bu olanlar Beşşar Esad’ı daha özgüvenli kıldı.

Yanlış anlaşılmasın ABD’nin karşısında olmam, Esad’ı ve Rusya’yı desteklediğim anlamına gelmez tam aksine son 1 haftadır yaşananların bir anlaşma sonucu olduğuna inanıyorum.

Suriye başta olmak üzere Ortadoğu coğrafyasına savaşın, çatışmanın, şiddetin son bulması, barış ve huzurun gelmesi dileğiyle.

 
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARA
YUKARI