Bugun...


Yusuf Yavuzyılmaz

facebook-paylas
Saadettin Köpek, Fethullah Gülen ve Hasan Sabbah
Tarih: 01-09-2018 14:21:00 Güncelleme: 01-09-2018 14:25:00


    Sadettin Köpek, sadece hain bir Selçuklu veziri değil, bütün zamanlar için ortaya çıkabilecek bir siyasal tipolojidir. Nitekim tarihin her döneminde Sadettin Köpek tipolojileri var olmuştur. Onun kendi döneminde oynadığı rol, bir anlamda tarihsel bir sürekliliğe de işaret eder. Diğer yandan Sadettin Köpek, bir düşüncenin veya planın uygulamaya konması için yapılan kendine özgü gizli faaliyetler için de önemli bir örnektir. Kuşkusuz, Sadettin Köpek ve örgütlenmesi ajanlık faaliyetleri açısından ve zamanımızdaki gizli faaliyetleri kendine bir yöntem olarak belirlemiş örgütler için ilham kaynağı olmuştur.

 

    Aynı şekilde yıllarca kendini gizleyen bir örgütlenmeyi ve lidere ölümüne bağlılığı temel alan Haşhasiler ve Hasan Sabah da evrensel bir tipolojidir. 15 Temmuz darbe kalkışmasıyla ifşa olan FETÖ’nün lideri olan Fethullah Gülen, siyasal açıdan Sadettin Köpek’in günümüzdeki versiyonudur. Fark şurada ki, Gülen, Sadettin Köpek gibi bireysel anlamda devletin çok kritik görevlerinde bulunmamış, bu yerlere yetiştirdiği militanlarını yerleştirmiştir. Oysa Sadettin Köpek, bizzat devletin ikinci önemli görevi olan vezirlik görevine kadar yükselmiş, kendini açık etmeden ve devletin düşmanlarıyla işbirliği yaparak ihanetini sürdürmüştür.

 

    Sadettin Köpek, uyguladığı yöntem açısından Hasan Sabbah’ı izlemiştir. Tıpkı Hasan Sabbah gibi gizli bir örgütlenme inşa etmiştir. Kuşkusuz Hasan Sabbah, Sadettin Köpekten farklı olarak, mücadele ettiği Selçuklu devletinden farklı bir dini ideoloji oluşturmuş, militanlarını inşa ettiği ideoloji üzerinden motive etmiştir. Sadettin Köpek ise devletin uyguladığı dini anlayışı izlemiştir.

 

    Sosyolojik anlamda FETÖ ve benzeri faaliyetlerde bulunan terör örgütünü anlamlandırabilmek için kullanılabilecek en önemli malzeme Sadettin Köpek 'in siyasal tavrıdır. Köpek, çok uzun yıllar kendi amaçlarını gerçekleştirmek için kendini ustaca gizlemeyi başarabilmiş, devlet bürokrasisinde kendine sadık ve ölümüne bağlı bir bürokrat topluluğu oluşturmuş, kendi çıkarları için kendini feda etmeye hazır bir fedai takımı inşa etmiştir. İçinde yaşadığı devleti zayıflatarak kendi konumunu sağlamlaştırmak için devletin düşmanlarıyla işbirliği yapmaktan çekinmemiştir. 

 

Sadettin Köpek, kendi ideolojisini hakim kılmak isterken, iplerin kendi elinde olduğunu, devlete asıl kendilerinin sahip olma hakkı bulunduğunu savunur.

 


    Acaba bir insan, düşman olduğu ve bir gün yerine geçmeyi hayal ettiği kişiye karşı gizli ihanet faaliyetlerinin içinde olma haliyle, karşı olduğu kişinin kendisinden kuşkulanmamasını ve kendisine güvenmesini nasıl sağlayabilir.

 

Kuşkusuz münafık tam da böyle bir kişiliktir. Onun daima sadece kendisinin ve çok yakınlarının bildiği gizli bir amacı vardır. 
Ömrünü bu gizli amacın gerçekleşeceği uygun zamanı kollamakla geçirir. Karşı tarafı kuşkulandırmamak için, ibadetlerine özel bir önem gösterir. Burada amaç karşı tarafın güvenini kazanmaktır. Karşı tarafın güvenini kazanan münafık, bu güveni sağlamlaştırdığı ölçüde kullanabileceği bilgi elde edebilecektir.

 

Kuşkusuz, gizli bir örgütlenme yöntemiyle amaca ulaşmak isteyen her örgüt Sadettin Köpek ve Hasan Sabbah örgütlenmesinden izler taşır. Sadettin Köpek bürokrasiye hakim olarak planını uygularken, Hasan Sabbah din üzerinden, dinin temel kavramlarına semantik bir müdahale ile dönüştürerek örgüte militan kazandırma yöntemini kullanmıştır.

 

Sadettin Köpek, planını uygularken bizzat devletin en üst bürokrasisinde görev yapmaktadır; Hasan Sabbah ise kendisi devlette aktif bir görev almadan militanlarını kritik görevlere yerleştirerek amacına ulaşmaya çalışmaktadır.

 

Gülen örgütlenmesi ise bu iki anlayışın en başarını sentezlerinden biri olarak önümüze çıkmaktadır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARA
YUKARI