Bugun...Yunus Emre Yalçın: Kültürel Bozulma ve Müslümanlar

Batı kültürünün yayılması dünya kültürleri açısından çok büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bu durum kültürel bozulma\tek kültür olma sadece biz Müslümanlar açısından tehlike arz etmemektedir. Dünyada bulunan tüm kültürler tehlike altındadır. Kültürler tek bir kültür olma yolunda ilerlemektedir.

facebook-paylas
Güncelleme: 06-09-2018 13:07:58 Tarih: 05-09-2018 22:24

Yunus Emre Yalçın: Kültürel Bozulma ve Müslümanlar

 

Dünya kültürleri son 100-150 yıldır çok büyük bir tehlike altındadır. Hatta dünya kültürleri açısından son asırda yaşanan kültürel bozulma tehlikeden çıkmış daha ileri bir boyuta gelmiştir. Batı ve Hristiyan âlemi Osmanlı’nın son dönemlerinden 2.Dünya Savaşına kadar zayıf bulduğu yerleri işgal ederek\sömürerek kendi kültürünü, dilini ve dinini –yaşayış tarzını- hâkim kılmış gittiği yerlerin ekonomik kaynaklarını sömürmüş ve medeniyet getirdiğini iddia ederek gittiği yerleri medeniyetsizleştirmiştir. Dünün emperyalist devletleri bugünün medeniyet devletleri olan Batılı devletler son yarım asırdır kültürlerini yaymayı teknolojik aletler üzerinden yapmaktadır. Dünya kültürleri bu noktada tek bir kültür olma yolunda ilerlemektedir.

Kültürel emperyalizm, bir milleti kendi kültürel egemenliği altına alarak kendi değerlerini o milletin üzerinde yayması demektir. Bir başka deyişle kültürel emperyalizm kendi değerlerini başka bir halka benimsetmektir. Diğer kültürleri kendi kültürüne benzeterek kültürleri yok etmektir. Kendi kültürünü standart kültür\tek kültür haline getirmektir.

İletişim teknolojileri ile evrenselleşen hayat şartları, toplumların bir birine benzemek sureti ile tek tip olmaya zorlamaya başlamıştır. Günlük hayatı etkileyen teknolojik gelişim, tüm dünya insanları için benzer veya çok az farklılıklar içeren bir gündelik hayat hazırlamaktadır. Bugün bir Americalının yaşadığı hayat ile bir Rusun, Arabın, Almanın ve Türkün yaşadığı hayat bir birinden pek farklı değildir. Bu noktadaki ortak payda hayatı etkileyen ve kolaylaştıran teknolojidir. (1) Teknolojik aletlerden yararlanabiliriz bu gayet normaldir ve herkes yararlanabilir. Yalnız o teknoloji ile birlikte gelen kültürü benimsememeliyiz. Batı kendi kültürünü son yarım asırdır teknolojik aletler üzerinde yaymaktadır. Başarılıda olmuşlardır, teknolojik aletler tüm dünyaya yayılmış durumdadır. Batı teknolojiyi kullanarak kendi kültürünü hâkim ve tek kültür haline getiriyor.

Yeni bir kültürel farklılık Müslümanların hayatını çok hızlı bir şekilde etkilemektedir. Batı kültürünün bu kadar yaygınlaşması, Müslümanlar için bir eksidir. Son asırda yabancı kültürlerin Müslüman kültürlerin üzerinde büyük bir baskısı vardır. Müslümanlar için son derece kötü bir durumdur çünkü bir Müslümanın Batı kültürünü benimsemesi demek Kurani Kerim’den ve Peygamber Efendimizin (s.a.v.) sünnetinden uzaklaşması demektir. Batı kültürü İslami kültürden çok farklıdır, kurallarını insanın koyduğu -nasıl yaşamak istiyorsa- İslami kültürde ise Kuranı Kerim ve Peygamber Efendimizin (s.a.v.) sünnetine göredir.

Müslümanlar Batıyı daha da benimsemekte ve günlük yaşantımız batıdan farklı değildir. Bir Batılı\Hristiyan ile bir Müslümanın günlük yaşamını karşılaştırdığımızda günlük yaşantımızın çok da farklı olmadığını gözlemleriz. Bunlar ‘çağdaşlık - modernlik’ kavramları altında yapılmaktadır amaç İslami yaşantıyı yok etmektir. Biz Müslümanlar için inanmak yetmez aynı zamanda dini kurallara uyup hayatımızı Allah’ın hükümlerine göre devam ettirmeliyiz. Hristiyanlarda ise bu yoktur inanmak yeterlidir. Kültürleri de buna göredir dini hükümlerin bir hükmü yoktur.  

1935 yılında Kudüs’te toplanan misyonerlik konferansında konuşan teşkilat başkanı Rahip Samuel Zwemer’in misyonerler için yaptığı şu uyarı çok anlamlı olsa gerekir: ‘Müslümanları vaftiz etmek için boş yere çabalayıp durmayalım. Başka yollar, başka çareler deneyelim. İslam medeniyetlerinde girişeceğimiz faaliyetlerde onlara, Hristiyan adetlerini, Hristiyan bayramlarını, Hristiyan kültürünü, Hristiyan ahlakını aşılayalım... Ne kadar başarılı oldukları değerlendirmesi size kalmıştır. (2) Batı misyonerlik çalışmalarını yürütürken artık Müslümanları Hristiyan yapmak yerine Müslümanlara Batı ve Hristiyan kültürünü benimsetmeyi çalışmaktadır. Batılılar\Hristiyanlar genel manada\çoğunlukla bizi Hristiyan yapamadılar ama bize kültürlerini öğrettiler ve benimsettiler. Biz ise Hristiyan olmadık ama günlük yaşantıda bir Hristiyan’dan farklı yaşamıyoruz.  Özümüzden, aslımızdan ve kültürümüzden her geçen gün uzaklaştığımız acı bir gerçektir.

Batı kültürünün yayılması dünya kültürleri açısından çok büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bu durum kültürel bozulma\tek kültür olma sadece biz Müslümanlar açısından tehlike arz etmemektedir. Dünyada bulunan tüm kültürler tehlike altındadır. Kültürler tek bir kültür olma yolunda ilerlemektedir.

 

  1. Din Sekülerleşme Cemaatler - Zeki SAYMAN – Sayfa 55

  2. Din Sekülerleşme Cemaatler - Zeki SAYMAN – Sayfa 81

 
Editör: Harun Ceylan
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR/SANAT Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARA
YUKARI YUKARI