Bugun...Yusuf Yavuzyılmaz: Üniversiteyi Kazanan Gençlere Tavsiyeler

Sitemiz yazarlarından Yusuf Yavuzyılmaz hoca, Üniversiteyi yeni kazanan gençlere yönelik mühim tavsiyelerde bulundu.

facebook-paylas
Güncelleme: 17-09-2018 23:50:47 Tarih: 01-09-2018 09:02

Yusuf Yavuzyılmaz: Üniversiteyi Kazanan Gençlere Tavsiyeler

 

1- Asıl sermayeniz okulda elde edeceğiniz bilgiler olmayacaktır. Okulda elde ettiğiniz bilgiler bir meslek sahibi olmak için size yardımcı olur. Ancak entelektüel donanım üniversiteden değil, okumalarınızdan oluşur.

2- Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde okuyanlar, mutlaka şehrin kültürel, entelektüel ve tarihsel birikiminden faydalansınlar. Okumak için mümkün olduğunca İstanbul'u tercih edin. İstanbul, bu ülkenin entelektüel yükünü taşıyan şehirdir. Diğer illerde okuyorsanız, İstanbul ile ilginizi kesmeyin ve okuduğunuz ilin kültürel ve entelektüel zemininden yararlanın.

3- Hafta sonlarınız da dahil kendinizi geliştirecek etkinliklerde bulunun. Spor,sinema,tiyatro, hat, okuma kulüpleri, dernekler ile ilginizi kesmeyin. Sivil toplum kuruluşları ile temasta olun.

4- Bir sanat dalıyla mutlaka ilgilenin. Bu durum insanın gurbette içine düştüğü yalnızlık duygusundan uzaklaştırır.

5- Dünya ve Türk edebiyatını okuyun. Özellikle klasikleri okumak size büyük katkı yapacaktır. Anadolu'nun kültürel ve edebi mirasından faydalanın.

6- İdeolojik gruplardan uzak durun. Onlar kısa vadeli duygularınıza hitap ederler. Size bilinç değil itaat etmeyi empoze ederler. Siz ise hep daha derinde olan entelektüel bilginin peşin de olun.İdeolojik gruplar ruhunuza değil bedeninize taliptir. Çünkü onlara bedeninden vazgeçecek militanlar lazımdır.

7- Özellikle roman okuyun.Roman insana önemli bir derinlik kazandırır. V.Hugo, Tolstoy, Hemingway, Dickens, Dostoyevski, Puşkin, Çehov, Steinbeck, Amin Maalouf, Hail Cibran gibi evrensel isimlerle Refik Hait Karay, Halide Edip Adıvar, Rasim Özdenören, Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Turgut Uyar gibi isimleri okuyun.

8- Yaşadığınız fiziksel ve kültürel coğrafyanın dinamikleri üzerine düşünün.

9- Özellikle inancımızı sahih kaynaklardan öğrenin . Islam dünyasının bütün havzalarında yeşeren tecrübelerden yararlanın. Aliya Izzetbegovic. Fazlurrahman, Malik bin Nebi, Cabiri. Ali Seriati, Muhammed Ikbal, Hasan Hanefi, Abdulkerim Suruş, Garaudy gibi zihinlerle tanışın.

10- Mehmet Akif, Said Halim Paşa, Necip Fazıl, Said Nursi, A. Hani, Nurettin Topçu, Sezai Karakoç, Cemil Meriç, Kemal Karpat, Ahmet Yaşar Ocak ve Şukrü Hanioğlu gibi yerli değerleri okuyun.

11- Arapça ve Ingilizce başta olmak üzere yabancı dil öğrenin.

12- Hiçbir gruba , örgüte, cemaate iradenizi vermeyin. Her kesimden tanıdıklarını olsun. Ama hiçbir gruba iradenizi teslim edip emrine girmeyin.

13- Unutmayın her grup insani bir çabanın ve yorumun sonucu kurulmuştur. Hiçbiri İslam'ın yerini tutmaz. Hiçbir grup hatadan uzak değildir. hiçbir grubun yorumunu mutlak hakikat olarak kabul etmeyin.

14- Inancinizin temel kaynağı olan Kur'an'ı ve onun tarihteki uygulaması olan Sünneti iyi öğrenin.

15 Unutmayın üniversite size formel bilgi verir; bilinç kazandırmaz.

16- Bir devrimci ile tanışmak isterseniz Hz. Peygamberin siretini okuyun. Temel Kaynak olarak Kur'an ve Sünnet ile ilişkiniz sürekli olsun.

17- Paralel okumalar yapın. Olabildiğince tek yönlü okumalardan uzak durun. Olayları sadece yerli kaynaklardan değil, diğer kaynaklardan da okuyun. Resmi tarihin dışındaki kaynaklara da yönelin.

18-Akademik kariyer yapacaksanız, şimdiden hazırlanmaya başlayın ve Hocalarınıza bu niyetinizi ispatlayın.

19- Entelektüel alana şair, yazar ve araştırmacı olarak adım atmak istiyorsanız, mutlaka çalışacağınız alanın klasiklerini okuyun.

20-Amaca ulaşmak için sabırla çalışın ve hiç vazgeçmeyin. İlk ürününüz sizin için çok önemlidir,ancak yayınlanmaya değer bulunmayabilir. Bu sizi asla küstürmesin. (Benim ilk makalem yayınlanıncaya kadar yirmiye yakın makalem yayınlanmaya değer bulunmamıştır.)

21- Üniversite hayatı genellikle yaşadığınız bölgenin dışında olur. Belli bir süre alıştığınız çevreden uzaklaşmak size zor gelecektir. Bir Eylül günü o ana kadar hiç Trabzon'un dışına çıkmamış biri olarak Erzurum'a gittiğim ilk günlerde o yalnızlık duygusunu fazlasıyla yaşadım. Hatta kaldığım otel odasında ağladığımı hatırlarım. Ama tüm bunlar geçecek ve önemli bir tecrübe yaşayacaksınız. Kimileriyle hayat boyu sürecek dostluklar kuracaksınız.

Kolay gelsin.
Editör: Harun Ceylan
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARA
YUKARI YUKARI