Alyansta Pırlanta Tercih Edilmeli midir?

Alyansta Pırlanta Tercih Edilmeli midir?

Pırlanta elmas ve diğer değerli taşların kesim biçimine verilen ismi ifade eder. Çoğu kişi tarafından ise değerli bir taş gibi algılanır. Değerli olan elmastır. Pırlanta kesimle elmasın değeri arttırılır. Elmas doğadaki en sert maddedir. Çok yüksek basınç ve sıcaklık altında oluşur. içinde müthiş bir kristal yapıyı barındırır. Elmasın içindeki simetri eksenleri belirlidir. Elmasın içinde bulunan gözle görülemeyecek derecede küçük çizgilerin hepsinin boyları birbirine eşittir. Böylesine muazzam oluşuma sahip bir taşın değerli olduğuna şaşırmak gerekir. Elmas bazı işlemlerden geçirilerek parlaklığı arttırılsa da bununla yetinilmeyip pırlanta kesim uygulanarak ışıltısına ışıltı katılır. Pırlanta kesimin bir çok şekli vardır. Bunlardan belli başlıları oktagon, prenses, markiz, damla, oval, radyan, yastık, baget, kalp, trilliant, asscher ve yuvarlak kesimdir. En çok yuvarlak kesim tercih edilir. Yuvarlak kesim ışığın en ideal şekilde kırılmasını sağlayarak pırlantanın parlaklığını belirgin bir şekilde arttırır.

Kesimin ustalıkla yapılması da pırlantanın değerini arttırır. Pırlantanın değerine etki eden diğer bileşenler ağırlık, renk ve berraklıktır. Pırlantanın ağırlığı karat cinsinden ifade edilir. 1 karatın karşılığı ise 200 miligramdır. Ağırlık arttıkça pırlantanın da değeri artar. Ağırlık faktörü fazlalığınca değer arttıran bir unsur olmasına rağmen renk konusunda bunun tam tersi geçerlidir. Pırlantanın rengi ne kadar azsa o kadar kıymetli olur. Özellikle renksiz pırlanta çok kıymetlidir, ama doğada çok ender bulunur. Berraklık ise pırlantanın üzerindeki lekelerle alakalı bir kavramdır. Bu lekelere karbon kristalleri sebep olur. Leke ne kadar azsa pırlanta o kadar değerlidir.

Birçok kadının hayali bu birbirinden değerli pırlantalara sahip olmaktır. Kimisi için pırlantaların göz kamaştırıcı halleri bir tutkudur. Kimisi içinse maddi değerinden ötürü bir statü göstergesidir. Her ne olursa olsun pırlanta yüzükler, kolyeler, küpeler kadınların vazgeçilmezidir. Tüm bunlar özellikle evlenme teklifi, söz ya da nişan törenleri için uygun takılardır. Pırlanta alyans yüzükler üzerinde de kullanılır ve oldukça tercih edilen bir seçenektir. Tek taş, beş taş, yedi taş yüzüklerin yanı sıra yarım tur alyans ve tam tur alyans gibi alyans modelleri de fazlaca ilgi görmektedir. Alyans kelime anlamı olarak ittifak anlamına gelir. Ömür boyu birlikte olmak için anlaşmış, sadakat sözü vermiş eşlerin bir sembolüdür. Aşkı, sadık kalmayı, bağlılığı ve daire şeklinde olmasıyla da sonsuzluğu temsil eder. Sol elin dördüncü parmağına takılması yaygın kullanış biçimidir. Sebebi ise aşk damarı adı verilen bir damarın dördüncü parmaktan geçerek kalbe ulaştığına inanılmasıdır. Alyans evlilik süresince belki de ömrünüzün sonuna kadar takacağınız özel bir takıdır. Bu yüzden seçerken özenli davranılmalıdır. Birbirinden güzel alyans modelleri arasından tercih yapmak zor olsa da şık olmasının yanı sıra kullanımı rahat alyansı seçmek gerekir. Alyans parmağı sıkmamalıdır.

Çok bol olması da hoş durmayacaktır. Bu sebepten ölçme işlemi dikkatle yapılmalıdır. Rahat olduğu kadar tarzımızı da yansıtan bir model olmalıdır. Yoksa sonrasında yaptığımız seçimden pişmanlık duyabiliriz. Bu yüzden seçim aşamasında acele etmemek gerekir. İçimize sinen alyansı bulana kadar aramaya devam etmek en mantıklısıdır. Pırlanta taşlı bir alyans oldukça şık ve zarif duracaktır. Maddi değeri yüksek olan pırlanta alyansınızın içine sevdiğinizin adını yazdırarak onu manevi olarak da daha değerli kılabilirsiniz. Alyansınızı pırlanta taşlı olacak şekilde seçtiyseniz ilki günkü gibi ışıl ışıl görünmesini sağlamak için onun bakımını ve temizliğini ihmal etmemelisiniz. Yumuşak temiz bir bez ve biraz sabunlu suyla alyansımızın temizliğini yapabilirsiniz. Tüm ürünlerine 24 ay garanti veren kaliteli pırlantanın adresi thales pırlanta, aynı zamanda aldığınız alyansın bakımını ücretsiz yapmaktadır.

sponsor reklam

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir