BGL Yatırımı Mantıklı mı: Bitcoin ile Bitgesell Arasındaki Farklar Neler?

BGL Yatırımı Mantıklı mı: Bitcoin ile Bitgesell Arasındaki Farklar Neler?

Bitcoin, kripto para ekosisteminin ortaya çıkarılmasını sağlayan bir proje. BTC bu yönüyle, 2009 yılından bu yana birçok yatırımcının tercih ettiği bir kripto varlık. Bununla birlikte, Bitcoin yatırımını zaman geçtikçe çeşitli sorunları beraberinde getirdi. Bitcoin’in yarılanma sürecinin 4 yılda bir gerçekleşmesi, Bitcoin arzının 100 yıldan uzun bir sürede tamamlanmasını sağlayacak. Bununla birlikte madencilik konusundaki problemler de, BTC’nin diğer problemleri arasında yer alıyor. Bitcoin’in bu sorunlarına karşı geliştirilen bir kripto para birimi olan Bitgesell, Bitcoin’e göre önemli avantajlar sunması ile öne çıkıyor. Bitgesell, yarılanma sürecinde madencilik teknolojisine, blok boyutunun küçüklüğünden diğer avantajlara kadar, Bitcoin’e göre ciddi fırsatlar barındırıyor. Peki BGL yatırımı mantıklı mı? BTC ve BGL hangi farklara sahip?

Bitcoin’in geleceği olarak ifade ediliyor

Bitgesell, 2020 yılında geliştirildi. Emma Wu tarafından tanıtılan kripto para, Bitcoin ile aynı kod tabanı üzerinde geliştirildi. Bu anlamda Bitgesell ile Bitcoin, birçok teknik özellik tarafında aynı. Bitgesell de, Bitcoin gibi 21 milyon maksimum arza sahip. Ancak Bitgesell’i Bitcoin alternatifi olarak öne çıkaran yanları ise çok farklı. Bitgesell, Bitcoin’den farklı olarak birçok yenilik sunuyor. Bunların arasında, madenciliğin daha kolay şekilde ve düşük enerji sarfiyatı ile gerçekleştirilmesi, buna ek olarak yarılanma süresinin kısalığı ve diğer faktörler öne çıkıyor. Bitcoin ve Bitgesell, aynı blokzinciri mantığı ile inşa edilse de Bitgesell oldukça avantajlı. Şimdi o farklara bakalım.

Blok boyutu

Bitcoin ile Bitgesell ağları arasındaki en önemli farklar içinde blok boyutu gösterilebilir. Bitcoin ağında bir blok 4 MB yer kaplıyor. Bitgesell ağında ise bir blok 0.4 MB yer kaplıyor. Aradaki 10 katlık fark son derece ciddi. Bitcoin ağı ile ilgili en önemli problemlerin başında, yavaşlığı ve blokların büyüklüğü geliyor. Bitcoin, borsalarda yatırım aracı olarak tercih edilse de, kripto paranın geliştiricisi olan Satoshi Nakamoto’nun amacı, Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak kullanılmasıydı. Bitcoin’in blok boyutunun büyük olması, BTC’nin bir ödeme aracı olmasına izin vermiyor. Bitgesell ise, küçük blok boyutları sayesinde çok daha hafif bir yapıya sahip. Kripto paranın düşük boyutu, beraberinde kolay ve hızlı transferi sağlıyor. Ancak bununla da sınırlı değil, bu durum madenciliğin de düşük bir enerji ile gerçekleşmesine müsade ediyor.

Madencilik

Kripto para ekosisteminde madencilik son derece önemli. Ağ içindeki işlemlerin gerçekleşmesinin yanı sıra, madencilik Bitcoin gibi kripto paralarda aynı zamanda arzı da sağlıyor. Blok ödülleri olarak madencilere verilen kripto paralar, borsalara ve oradan da diğer kullanıcılara aktarılıyor. Bitcoin madenciliği geçmiş yıllarda karlı olsa da günümüzde yüksek enerji giderleri nedeniyle ilgi görmüyor. Madencilerin yüksek elektrik giderleri ile karşı karşıya kalması, Bitcoin’e olan ilginin azalmasına neden oluyor. Bitgesell, madenciliğin daha kolay gerçekleştiği bir ağ. Bu nedenle Bitgesell ağına yönelik madencilik ilgisi artarak sürüyor. Yeşil enerji madenciliği ile birlikte anılan Bitgesell’de, madencilerin kârları çok daha yüksek.

Halving

Bitgesell ile Bitcoin farkları içinde belki de en önemlisi blokların yarılanma süresindeki farklar. Bitgesell ağında yarılanma süreci yılda 1 kere gerçekleşiyor. Bitcoin ağında ise yarılanmalar 4 yılda bir kere gerçekleşiyor. Bu durum, Bitcoin arzını çok sert bir şekilde kısarken, üstel bir şekilde ilerlediği için son Bitcoin arzı için 2140 yılına kadar beklemek gerekecek. Bitgesell ekibine göre Bitgesell için böyle bir durum söz konusu değil. Zira son BGL, 2054 yılında arz edilecek ve bu yıl geldiğinde, BGL artık bir dijital altın olarak kabul edilebilecek.

BGL, Bitcoin’e göre sunduğu avantajlarla, yatırım için tercih edilebilecek kripto paralar içinde yer alıyor. Bitcoin’in en önemli alternatiflerinden olan BGL, Hotbit borsasında listeleniyor.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki ilgili bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

http://bitgesell.de/en/
https://bitcointalk.org/index.php
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/bitgesell/

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Nakliye Firmalarına Hemen Ulaşın

Nakliye Firmalarına Hemen Ulaşın

Özel Dekorasyonlara Sahip Vitrinler

Özel Dekorasyonlara Sahip Vitrinler

Sevgiliye Alınacak En Güzel Çiçek Buketi Hangisidir?

Sevgiliye Alınacak En Güzel Çiçek Buketi Hangisidir?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir