Bugun...
SON DAKİKA

İslâm Tarihçisi Harun Çetin'den Ayasofya Çıkışı: Açılmayacağını Tahmin Etsek De Taleb Etmek Suç mu?

Time Analiz Yazarlarından Harun Çetin'den Ayasofya Çıkışı.. ''Allah'a hamdediyorum ki, sizin gibi ukalâ stratejistleri İstanbul'un Fethinde, Çanakkale Harbinde, Kıbrıs Savaşında dünyaya göndermemis de, şu an İstanbul bizim, Canakkale bizim, Kuzey Kıbrıs bizim olmuş...''
facebook-paylas
 Tarih: 20-03-2019 19:09:59  -   Güncelleme: 20-03-2019 19:46:59

İslâm Tarihçisi Harun Çetin'den Ayasofya Çıkışı: Açılmayacağını Tahmin Etsek De Taleb Etmek Suç mu?

İşte o yazının tamamı:

 

İstanbul'u, Ayasofya'yı İslam'ın malı yapanlar, bir insanın en değerli varlığı olan can mülkünü feda ederek yapmışlar. Biz ekonomik risklerden, savaş tehdidinden falan bahsediyoruz. Zaten ekonomik krizler olmuyor mu devamlı, ya da katliamlarlar ve harpler? Ekonomik ve harb tehdidine karşı geçiştirme yaparak veya taviz vererek hangi savaşı durdurduk, hangi katliamı önledik? Bu düşünce, Kıbrıs çıkarmasında da hâkim olsaydı demek ki bize her türlü ekonomik ambargoyu uygulayıp, zor duruma sokan müstekbirlere karşı boyun eğecektik ve Kıbrıs'a çıkarma yapmayacaktık.

 

Verdiğimiz hiçbir taviz veya iyi teville diyeyim erteleme, maddi felaketi engellemiyor, bunu idrak etmemiz için kafamızı kuma gömerek çıkarlarımızı gözettiğimiz Irak ve Afganistan işgaline bakmak kâfi gelir.

 

Ayasofya'nın açılamamasını anlıyoruz zaten, birşey de demiyoruz, lakin taleb ediyoruz sadece! Bu taleb mümkün değil ise en güzel sözlerle geçiştirilebilir veya hiç konusmalara da dahil edilmeyebilir. Ama talebkâr olanlara hem de taleb edenlerin çoğu iktidara oy verirken, hain muamelesi yapmak, dış güçlerin oyununa gelmekle itham etmek, hakaretler etmek neyin nesidir? Hacısı, hocası herkes resmen Ayasofya eylemlerine katılanlara hakaret, ders verme yarışında. Bırakın uluslararası strateji dersi vermeyi, başka şeylere tahammül ettiğiniz gibi edin geçin. 

 

Yeter, kaç günden beri en üstten en alta, yetkilisinden yetkisizine, koca koca hocasından talebesine herkes ders verme derdinde, özelden genelden işittiğimiz hakaretlerin haddi hesabı yok. Bu eylemleri iktidar veya seçim aleyhine propaganda zannedip korkudan nasıl saldıracağını şaşıran nâmekarlar eğer meydandaki konuşmaları biraz dinleseydi böyle bir şey olmadığını anlardı. Desteklemediğim halde, Cumhurbaşkanı Yeni Zellanda saldırısında hedef gösterildiği için ona sahip çıkan konuşmalar yapıldı. Ama avanesi tarafından zaten bir avuç olan Ayasofya açılsın diyenlere edilmedik hakaret kalmadı. 

 

Allah'a hamdediyorum ki, sizin gibi ukalâ stratejistleri İstanbul'un Fethinde, Çanakkale Harbinde, Kıbrıs Savaşında dünyaya göndermemis de, şu an İstanbul bizim, Canakkale bizim, Kuzey Kıbrıs bizim olmuş...

Açılmayacağını tahmin etsek de, taleb etmek, hatırlatmak, istemek de suç mu?

  Bu haber 644 defa okunmuştur.   Editör: Harun Ceylan
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
YUKARI YUKARI